Ο Μηχανισμός Δημοσιονομικής Διόρθωσης, όπως τον αποκαλεί το ΥΠΟΙΚ, δεν θα κατατεθεί στη Βουλή μαζί με το πολυνομοσχέδιο, την Πέμπτη, αλλά θα έρθει ως τροπολογία πριν από την τελική ψήφιση, την Κυριακή - Πρέπει πρώτα να λάβει το «πράσινο φως» των Θεσμών, για να μην υπάρξουν προβλήματα και... επιστροφές προς διόρθωση
UPD:
Εμπλοκή της τελευταίας στιγμής φαίνεται πώς παρουσιάστηκε στις συζητήσεις της Αθήνας με τους δανειστές για τον αυτόματο «κόφτη» δημοσίων δαπανών, σε περίπτωση απόκλισης από τους δημοσιονομικούς στόχους που θέτει το πρόγραμμα της Ελλάδας.
Συνεπεία των νέων εμποδίων που προκύπτουν, είναι ότι ο Μηχανισμός Δημοσιονομικής Διόρθωσης, όπως τον αποκαλεί επισήμως το υπουργείο Οικονομικών, δεν θα κατατεθεί από το υπουργείο Οικονομικών στη Βουλή την Πέμπτη, μαζί με τις υπόλοιπες διατάξεις του πολυνομοσχεδίου, αλλά θα έρθει ως τροπολογία λίγο αργότερα -και πάντως, μέχρι την Κυριακή, όπως λένε στο ΥΠΟΙΚ- στο πολυνομοσχέδιο.
Οι αιτίες για την καθυστέρηση, όσο και αν το ΥΠΟΙΚ επιμένει να μιλά για «τεχνική επεξεργασία», μπορούν σαφώς να αναζητηθούν στο γεγονός ότι το οικονομικό επιτελείο θα πρέπει πρώτα απ' όλα να λάβει το «πράσινο φως» των Θεσμών, προκειμένου να μην υπάρξουν προβλήματα και... επιστροφές προς διόρθωση.
Πού και πώς όμως προκύπτει η εμπλοκή; Κατά πληροφορίες, η ελληνική πλευρά θέλει, σε περίπτωση απόκλισης από τα στοιχεία της Eurostat κάθε Απρίλιο, να αποφασίζει τότε ο υπουργός Οικονομικών ποιες περικοπές θα γίνονται, τις οποίες θα προωθεί με Προεδρικό Διάταγμα, ενεργοποιώντας τον «κόφτη». Αν δεν το πράξει ο Ελληνας ΥΠΟΙΚ, τότε θα αποφασίζουν κατά το δοκούν οι δανειστές ποιες θα είναι οι περικοπές.
Αντιθέτως, οι δανειστές -και δη το ΔΝΤ- εμμένουν να περιγράφονται ευκρινώς και από τώρα τα πεδία των δαπανών, από τα οποία θα γίνεται κατά προτεραιότητα η περικοπή δαπανών.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η κυβέρνηση θέλει να έχουν ψηφιστεί έως τη Δευτέρα όλα προαπαιτούμενα, προκειμένου να τα παρουσιάσει στο EuroWorkingGroup και ακολούθως στο Eurogroup της Τρίτης 24 Μαΐου.