Τι καταγγέλλουν ΠΟΣΠΕΡΤ και συντονιστικό δημοσιογράφων ΕΡΤ - Αναβρασμός σε Πάτρα και Χανιά
Σε καταγγελία ότι λίγο μετά τις 8 το βράδυ της Κυριακής ιδιώτες τεχνικοί με συνοδεία αστυνομικών δυνάμεων «έριξαν» τον πομπό στον Άινο Κεφαλλονιάς προχώρησαν οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ.
Όπως αναφέρουν, μάλιστα, ανάλογη επιχείρηση σχεδιαζόταν και για την περιοχή της Πάτρας, αλλά χάρη στην άμεση ανταπόκριση των πολιτών, το σχέδιο ματαιώθηκε.
Κλείσιμο
Ολόκληρη η καταγγελία του συντονιστικού των δημοσιογράφων της ΕΡτ έχει ως εξής:
Μετά τα Γεράνεια, ακολουθεί ο Αίνος, το Παναχαϊκό όρος και το Δασύλλιο Πάτρας. Με τη συνοδεία αστυνομικών δυνάμεων ιδιώτες τεχνικοί ρίχνουν και… άλλο μαύρο στις συχνότητες της Δημόσιας Ραδιοτηλεόρασης. Η πραξικοπηματική ενέργεια της κυβέρνησης να φιμώσει την ΕΡΤ, το βράδυ της 11ης Ιουνίου έχει και άλλα θλιβερά επεισόδια. Έριξαν τον πομπό στα Γεράνεια.Την Κυριακή το βράδυ, λίγο μετά τις 8, ρίχνουν τον πομπό στον Αίνο της Κεφαλλονιάς και είναι σε εξέλιξη επιχείρηση για να ρίξουν και τους πομπούς στην Αχαΐα. Στην Πάτρα οι εργαζόμενοι στην τοπική ΕΡΑ και πλήθος πολιτών έχουν ήδη κινητοποιηθεί για να αποτρέψουν μία ακόμη πράξη ωμής παρέμβασης στις δημόσιες συχνότητες.
Όλα αυτά γίνονται για να ανοίξουν δρόμο και σε νέες παραβιάσεις της νομιμότητας και της Δημοκρατίας; Για να βαφτίσουν συμμόρφωση με την απόφαση του ΣτΕ τα όποια σχέδια πειρατείας έχουν στο νου τους;
Οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ είναι στη θέση τους. Εργάζονται και παράγουν πλήρες ραδιοτηλεοπτικό και διαδικτυακό πρόγραμμα και όλες της δραστηριότητες της Δημόσιας Ραδιοτηλεόρασης. Ταυτόχρονα περιφρουρούν τις εγκαταστάσεις και τις υποδομές του Ραδιομεγάρου. Ανταποκρίνονται στο διάλογο του αρμόδιου υφυπουργού Παντελή Καψή και ενεργούν στο… φως της ημέρας. Η κυβέρνηση με συνέπεια, καθώς φαίνεται, συνεχίζει να αποφασίζει και να επιχειρεί νύχτα. Η κοινωνία όμως δεν κοιμάται και η διεθνής κατακραυγή δεν φιμώνεται. Καλούμε τον κόσμο να περιφρουρήσει τις δημόσιες συχνότητες και τις δομές της Δημοκρατίας.
Οι πομποί που ρίχνουν, το μαύρο το οποίο επιχειρούν να ρίξουν σε όλη τη χώρα αγριεύει και σοκάρει, αλλά δεν φοβίζει κανέναν.
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.