Πάχτας: Ή θα με ψηφίσετε ή θα έχουμε ανθρώπινα θύματα
«Αν επικρατήσουν στις εκλογές οι πολέμιοι της εξόρυξης χρυσού, την επόμενη μέρα θα έρθουν όλοι οι αναρχικοί, η ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ο ΣΥΡΙΖΑ και ίσως οι εργαζόμενοι να κάψουν κανένα χωριό και να έχουμε ανθρώπινα θύματα» δήλωσε ο δήμαρχος Αριστοτέλη
Προειδοποίηση ή απειλή; Ο δήμαρχος Αριστοτέλη, Χρήστος Πάχτας προέβη σε δηλώσεις που προκάλεσαν αντιδράσεις σχετικά με τις επερχόμενες δημοτικές εκλογές στις οποίες είναι πάλι υποψήφιος.
Ο κ. Πάχτας, ο οποίος έχει ταχθεί υπέρ της εξόρυξης χρυσού στην ευρύτερη περιοχή, απαντώντας σε ερωτήσεις γεωτρυπανιστών κατά τη διάρκεια δημοτικού συμβουλίου, ανέφερε: «Αν επικρατήσουν στις εκλογές οι πολέμιοι της εξόρυξης και επιβληθεί η άποψη "όχι στην συνέχιση των μεταλλευτικών δραστηριοτήτων", την επόμενη μέρα θα μαζευτούν 3.000 άτομα στις Σκουριές, θα έρθουν όλοι οι αναρχικοί, η ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ο ΣΥΡΙΖΑ απ' όλη την Ελλάδα με τους βουλευτές τους, ίσως και κάποιοι άλλοι. Ίσως οι εργαζόμενοι να κάψουν κανένα χωριό και να έχουμε ανθρώπινα θύματα. Όπως θα γνωρίζετε μας έχουν επισκεφθεί βουλευτές από τον Καναδά και την Γερμανία που θέλουν να λέγονται οικολόγοι -πράσινοι που νομίζουν ότι έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία απ' ότι εμείς στην περιοχή μας. Το θέμα έχει διεθνοποιηθεί ήδη αυτή την στιγμή και θα διεθνοποιηθεί ακόμη περισσότερο».
Κλείσιμο
Παράλληλα, ο κ. Πάχτας έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου για την μεταλλευτική δραστηριότητα στην περιοχή ενώ αναφορικά με τις καταγγελίες των κατοίκων για τον κίνδυνο που διατρέχει η δημόσια υγεία απ την εξόρυξη χρυσού σχολίασε, «υπάρχουν σήμερα συνδημότες μας που πιστεύουν πράγματι ότι θα πεθάνουν από τον καρκίνο γιατί έτσι τους έχουν ποτίσει με δηλητήριο εδώ και χρόνια".
Όλα όσα πρέπει να κάνουμε για να παραμείνουμε ενυδατωμένοι και ασφαλείς όταν οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα αυξημένες – Η σημασία της ποιότητας του νερού.
Η δεύτερη κατά σειρά δράση του φετινού προγράμματος (2024) πραγματοποιήθηκε μεταξύ 21 και 24 Ιουνίου στη Σαντορίνη, συγκεντρώνοντας από ακτές και βυθούς το διόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος των 306,5 κιλών απορριμμάτων.
Το στρατηγικό πλάνο της Coca-Cola Τρία Έψιλον βασίζεται στον ψηφιακό και τεχνολογικό μετασχηματισμό, και στοχεύει στη βιωσιμότητα και την ενίσχυση της κοινωνίας.