«Στοπ» στα σύνορα για λεωφορείο με 20 κιλά ηρωίνης!
Αστυνομικοί από τη Δίωξη Ναρκωτικών της Ασφάλειας Αττικής είχαν πληροφορίες για την επικείμενη μεταφορά και είχαν μαζί τους τον σκύλο ανιχνευτή της Αστυνομικής Διεύθυνσης Φλώρινας
Μανώλης Bάιας
Διέσχισε τη... μισή Ελλάδα μεταφέροντας μεγάλη ποσότητα ηρωίνης μέσα στους αεραγωγούς του κλιματισμού ένα τουριστικό λεωφορείο που είχε ξεκινήσει από την Κωνσταντινούπολη με τελικό προορισμό τα Τίρανα, αλλά το ταξίδι του πήρε τέλος στο Συνοριακό Σταθμό της Κρυσταλλοπηγής.
Αστυνομικοί από τη Δίωξη Ναρκωτικών της Ασφάλειας Αττικής είχαν πληροφορίες για την επικείμενη μεταφορά και είχαν μαζί τους τον σκύλο ανιχνευτή της Αστυνομικής Διεύθυνσης Φλώρινας, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ανακαλύψει τις ειδικά μετασκευασμένες κρύπτες στο αιρ κοντίσιον του λεωφορείου. Στο εσωτερικό τους βρέθηκαν δέματα με ηρωίνη συνολικού βάρους 20 κιλών και 650 γραμμάριων.
Κλείσιμο
Ο 43χρονος Αλβανός οδηγός και ο 41χρονος ομοεθνής του συνοδηγός του λεωφορείου, που είχαν παραλάβει τα ναρκωτικά από την Τουρκία και προορισμό την Αλβανία, συνελήφθησαν με κατηγορίες για εισαγωγή, μεταφορά και διαμετακόμιση μεγάλης ποσότητας ναρκωτικών στη χώρα, ενώ το πούλμαν κατασχέθηκε και η έρευνα συνεχίζεται για το ενδεχόμενο να υπάρχουν και άλλα δέματα σε κρύπτες που δεν έχουν εντοπιστεί.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.