«Cyber Crime 2017»: Το κυβερνοέγκλημα από την Προανάκριση στο Ακροατήριο
Με την «φροντίδα» του Μανώλη Σφακιανάκη, που είναι υπεύθυνος του προγράμματος
Με υπεύθυνο προγράμματος τον κ. Μανώλη Σφακιανάκη, Αντιστράτηγο ε.α. της ΕΛ.ΑΣ και Ειδικό Ερευνητή-Πραγματογνώμωνα ηλεκτρονικών εγκλημάτων, το εκπαιδευτικό πρόγραμμα CYBER CRIME, που θα διεξαχθεί από τις 17 Μαΐου έως τις 16 Ιουνίου 2017, έχει ως στόχο την απόκτηση από τους συμμετέχοντες όλων εκείνων των εφοδίων, που θα τους βοηθήσουν να κατανοήσουν, να ερευνήσουν και να «δικάσουν» μια αξιόποινη πράξη, που τελέσθηκε στον Κυβερνοχώρο (Cybercrime) ή να οργανώσουν την άμυνα μιας κυβερνητικής ή μη κυβερνητικής οργάνωσης απέναντι σε ένα τέτοιο έγκλημα.
Με την παρακολούθηση του προγράμματος, οι συμμετέχοντες θα είναι σε θέση να αναζητούν και να εφαρμόζουν το ισχύον δίκαιο ευχερέστερα αφού θα έχουν αποκτήσει υλικό και γνώση και θα έχουν ασκηθεί με τους πλέον εξειδικευμένους επαγγελματίες στο χώρο της έρευνας και καταστολής του κυβερνοεγκλήματος.
Κλείσιμο
Οι ενδιαφερόμενοι έχουν την δυνατότητα παρακολούθησης είτε με φυσική παρουσία στις υπερσύγχρονες αίθουσες διδασκαλίας στις εγκαταστάσεις της ΝΟΜΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ (Αθήνα, Μαυρομιχάλη 23), είτε εξ αποστάσεως μέσω μίας απλής σύνδεσης στην εκπαιδευτική πλατφόρμα www.nblearning.org καθώς και εκ των υστέρων με μαγνητοσκόπηση (On demand).
Όπως προαναφέραμε, υπεύθυνος προγράμματος είναι ο κ. Μανώλης Σφακιανάκης και εισηγητές οι: Δ. Γκύζης, Αντεισαγγελέας Εφετών, LLM, Φ. Δημοπούλου, Δικηγόρος, ΜΔΕ, Υπ. ΔΝ, Μ – I. Βουλγαράκη, Ψυχολόγος - Εγκληματολόγος.
Το πρόγραμμα CYBER CRIME απευθύνεται σε νομικούς, Δικηγόρους ή μη και σε επιστήμονες της εγκληματολογίας, της Πληροφορικής ή μη αλλά και σε οποιονδήποτε ασχολείται ή θα ήθελε να ασχοληθεί με την ασφάλεια στο Διαδίκτυο ή/και την έρευνα των εγκλημάτων στον Κυβερνοχώρο.
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.