Τρεις διαρρήξεις σε λίγη ώρα σε οικισμό των Τρικάλων
Οι ιδιοκτήτες των σπιτιών τα βρήκαν λεηλατημένα όταν επέστρεψαν, ενώ σε μια περίπτωση οι δράστες είχαν στριμώξει έναν καναπέ πίσω από την είσοδο για να μην τους πιάσουν στα πράσα
Μάνος Τσαγκαράκης
Κάποιοι είδαν το αυτοκίνητο με τους τέσσερις επιβάτες που απομακρυνόταν από το νεοσύστατο οικισμό των Εργατικών Κατοικιών στην περιοχή της Σωτήρας στα Τρίκαλα, κανείς όμως δεν φαντάστηκε ότι ήταν… διαρρήκτες που είχαν χτυπήσει τρία σπίτια!
Οι δράστες εισέβαλαν στα σπίτια μέσα σε ένα δίωρο, από τις 7 το απόγευμα ως τις 9 το βράδυ, αλλού παραβιάζοντας με κατσαβίδι την είσοδο κι αλλού σπάζοντας το τζάμι της μπαλκονόπορτας! Κανείς, ωστόσο, δεν άκουσε τους θορύβους, παρ’ όλο που ο ένοικος του ενός σπιτιού είχε πάει επίσκεψη στο… διπλανό!
Κλείσιμο
Οι κακοποιοί άρπαξαν όσα χρήματα, χρυσαφικά και άλλα πολύτιμα αντικείμενα βρήκαν και εξαφανίστηκαν πριν γίνουν αντιληπτοί. Οι ιδιοκτήτες των σπιτιών τα βρήκαν λεηλατημένα όταν επέστρεψαν, ενώ σε μια περίπτωση οι δράστες είχαν στριμώξει έναν καναπέ πίσω από την είσοδο για να μην τους πιάσουν στα πράσα!
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.