Στη φιλία του ελληνικού και του κινεζικού λαού αναφέρθηκε ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς, μιλώντας την Παρασκευή σε ελληνοκινεζικό φόρουμ για τη θαλάσσια συνεργασία, το οποίο πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα με τη συμμετοχή του Κινέζου πρωθυπουργού, Λι Κετσιάνγκ.
Ο κ. Σαμαράς αναφέρθηκε στις σχέσεις των δύο χωρών από τα αρχαία χρόνια μέσω της θάλασσας και τόνισε πως η Ελλάδα μπορεί να γίνει η κύρια πύλη εισόδου της Κίνας στην Ευρώπη και λόγω της ισχυρής ναυτιλίας, αλλά και της καίριας θέσης της.
Όσον αφορά στις επενδυτικές συμφωνίες, ο πρωθυπουργός αναφέρθηκε σε αυτές που έχουν ήδη γίνει με εταιρείες όπως η ZTE και η HP και έκανε λόγο για ιδιαίτερα επιτυχημένη επένδυση της Cosco.
«Και οι δύο λαοί μας έχουν ανάγκη από σταθερότητα και ασφάλεια. Η Ελλάδα πριν από δύο χρόνια ήταν το πιο ασταθές σημείο της περιοχής μας. Σήμερα η εικόνα έχει πλήρως αντιστραφεί και αναδεικνύεται ήδη σε σταθερό σημείο σε μία ανήσυχη περιοχή», είπε ο κ. Σαμαράς και αναφερόμενος στον Κινέζο ομόλογό του είπε ότι η Κίνα «το απέδειξε» όταν στάθηκε στην Ελλάδα την ώρα της δικής της δυσκολίας.
«Αυτή η φιλία ήταν πάντα το συναίσθημα του ελληνικού λαού για τον κινεζικό λαό. Και είμαι σίγουρος ότι και ο κινεζικός λαός έχει το ίδιο αίσθημα φιλίας για τον ελληνικό λαό. Πάνω σε αυτήν τη φιλία θα χτίσουμε συνεργασία δημιουργική και ωφέλιμη για όλους μας», τόνισε ο κ. Σαμαράς.
Μεταξύ άλλων, ο πρωθυπουργός ανέφερε ότι η Ελλάδα, χάρη στις θυσίες του ελληνικού λαού και τη στήριξη των εταίρων της, βγαίνει από την κρίση και πως η οικονομία θα κλείσει με θετικό ρυθμό ανάπτυξης μετά από έξι χρόνια ύφεσης.
Λι Κετσιάνγκ :«Οι σκιές της κρίσης διαλύονται σταδιακά»
Από την πλευρά του ο Λι Κετσιάνγκ είπε ότι η Ελλάδα αντιμετώπισε την κρίση με το χρέος της, η Κίνα δεν δίστασε να τη βοηθήσει.
«Η φιλία αποδεικνύεται στα δύσκολα και η δική μας φιλία έχει δοκιμαστεί από τον χρόνο και τις δυσκολίες» συνέχισε ο Κινέζος πρωθυπουργός» και πρόσθεσε πως στην Ελλάδα «οι σκιές της κρίσης διαλύονται σταδιακά», διαβεβαιώνοντας ότι η Κίνα θα κάνει ό,τι μπορεί για να βοηθήσει την Ελλάδα γιατί, όπως είπε, είναι σαν να βοηθά τον εαυτό της.