Εκβιασμούς και παρακολουθήσεις καταγγέλλει πρώην μέλος της Χρυσής Αυγής σε μία επιστολή-βόμβα που έστειλε στην εφημερίδα «Έθνος» και με την οποία «απαντά» -μεταξύ άλλων- και στον γγ της ΧΑ, Νίκο Μιχαλολιάκο.
Ο κ. Σταύρου ήταν στέλεχος του κόμματος, είχε κατέλθει ως υποψήφιος βουλευτής, ενώ υπηρετούσε μέχρι και τον περασμένο Σεπτέμβριο ως επιστημονικός συνεργάτης του βουλευτή Πολύβιου Ζησιμόπουλου, ωστόσο, αποχώρησε από τη Χρυσή Αυγή, καθώς -όπως λέει- δεν τον εξέφραζε πλέον ο εθνικοσοσιαλισμός.
Έπειτα από την κατάθεσή του στις ανακρίτριες, ο Ηλίας Σταύρου -ο οποίος
είχε προσέλθει αυθορμήτως στις δικαστικές αρχές- υποστηρίζει στην
επιστολή του ότι τελικός σκοπός της ΧΑ «είναι η δημιουργία ενός
μονοκομματικού καθεστώτος στο οποίο κράτος και κόμμα θα ταυτίζονται και
το πρώτο θα τελεί υπό τις εντολές του δεύτερου».
Το πρώην μέλος της ΧΑ υποστηρίζει ακόμη ότι άτομα που ανήκουν στην οργάνωση, παρακολουθούσαν το κινητό του τηλέφωνο, το τηλέφωνο της εγκύου -τότε- συζύγου του, αλλά και των ηλεκτρονικών του υπολογιστών.
Διαβάστε μέρος της επιστολής του κ. Σταύρου: