Εξασφάλισε το μετάλλιο η Στεφανίδη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: Περιμένουμε το χρώμα
Πέρασε με την πρώτη προσπάθεια και τα 4,65μ. και τα 4,75 -Μόνο αυτή και η Μόρις από τις ΗΠΑ συνεχίζοιυν
Στον τελικό του επί κοντώ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου αγωνίζεται αυτή την ώρα η χρυσή Ολυμπιονίκης στο Ρίο Κατερίνα Στεφανίδη.
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρίσκεται στην πρώτη θέση καθώς πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τόσο τα 4,65μ. όσο και τα 4,75μ., ύψη που πέρασε επίσης με την πρώτη μόνο η Αμερικανίδα Σάντι Μόρις.
Κλείσιμο
Μετά και το ύψος αυτό η Στεφανίδη διασφάλισε το μετάλλιο καθώς συνεχίζουν μόνο δύο αθλήτριες και πλέον απομένει μόνο να μάθουμε το χρώμα του, αν θα είναι χρυσό ή αργυρό.
Στα 4,82μ. η Στεφανίδη πέρασε τα 4,82μ. με την πρώτη ενώ η αντίπαλός της απέτυχε στο πρώτο της άλμα
Αυτή είναι και η μεγάλη ευκαιρία της χώρας μας για να φθάσει στην κατάκτηση ενός μεταλλίου κατά την 3η ημέρα των αγώνων της διοργάνωσης καθώς η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχει την καλύτερη εφετινή επίδοση στον κόσμο με 4.85μ.
Σημειώνεται ότι ένα χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα είναι το μοναδικό που λείπει από το πλούσιο παλμαρέ της Στεφανίδη.
Μεγάλες αντίπαλές της για το βάθρο θα είναι η Αμερκανίδα Σάντι Μόρις, η Γερμανίδα Ρίζιχ και η Κουβανή κάτοχος του τίτλου Γιαρισλέι Σίλβα, ενώ δεν αποκλείεται να υπάρξει και κάποια έκπληξη, αλλά όλα εξαρτώνται από την κατάσταση στην οποία θα βρεθεί η Ελληνίδα αθλήτρια. Πάντως δεν θα αισθανθεί την πίεση της Αμερικανίδας Τζεν Σουρ της Ρωσίδας Αντζέλικα Σιντόροβα, οι οποίες αποκλείστηκαν στα προκριματικά.
Οι 12 αθλήτριες του τελικού και οι επιδόσεις τους στα προκριματικά:
Η MINOAN LINES προσφέρει πλέον καθημερινές προσεγγίσεις από και προς το λιμάνι του Αδάμαντα σε μόλις 3 ώρες και 50 λεπτά, συνδέοντας το νησί απευθείας με τον Πειραιά και το Ηράκλειο Κρήτης.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.