Διαβάζω καθημερινά τις προσπάθειες που, έστω και με αρκετή καθυστέρηση μηνών, μπορεί και ετών λόγω της εκτάκτου ανάγκης που προέκυψε από την πανδημία, έχει ξεκινήσει η κυβέρνηση να «κάνει κάτι» να αλλάξει ορισμένα πράγματα από τα στραβά στην Υγεία. Να συμφωνήσουμε ότι η κατάσταση στα νοσοκομεία, και ειδικά στις εφημερίες, είναι σχεδόν απελπιστική, ειδικά στα μεγάλα νοσοκομεία, και ό,τι και να πούμε ως δικαιολογία η κυβέρνηση της Ν.Δ. δεν ήρθε χθες στην εξουσία, είναι από το 2019
Με αφορμή τις ευρωεκλογές και παρά το γεγονός ότι θεωρητικά δεν κρίνεται η διακυβέρνηση της χώρας από αυτές -ειδικά όταν είχαμε εθνικές πριν από 11 μήνες από τις οποίες προέκυψε νέα θητεία για τη Ν.Δ. με 41%-, ακούμε συχνά ότι δεν είναι καλό που δεν έχουμε μια ισχυρή αντιπολίτευση να ελέγχει την εξουσία
Πριν από λίγες μόνο ημέρες, σε ένα διεθνές επενδυτικό συνέδριο που έγινε στην Αθήνα, ένας από τους πιο ισχυρούς παράγοντες αμερικανικού χρηματοοικονομικού οίκου είχε πει στους συνομιλητές του ότι η Ελλάδα και η οικονομία της έχει σημειώσει μεγάλη πρόοδο τα τελευταία χρόνια, είναι στον σωστό δρόμο και έχει μέλλον, αλλά υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα