Τα αποτελέσματα των στατιστικών για τα ποσοστά των τροφίμων που άσκοπα καταλήγουν στα σκουπίδια κάθε χρόνο είναι απογοητευτικά.
Σταδιακά δημιουργούνται πρωτοβουλίες που αποσκοπούν στην προσεχή βελτίωση της κατάστασης. Ανάμεσά τους και η δημιουργία σχετικών εφαρμογών.
Η εξέλιξη της τεχνολογίας είναι συχνά ο καλύτερος σύμμαχός μας στην αντιμετώπιση πληθώρας προβλημάτων στην καθημερινότητά μας. Αναφορικά με το θέμα της σπατάλης των τροφίμων λοιπόν, που έχει αρχίσει και λαμβάνει τεράστιες διατάσεις αποτελώντας σημαντικό παράγοντα αύξησης του περιβαλλοντικού μας αποτυπώματος, έχουν δημιουργηθεί συγκεκριμένες εφαρμογές που πιθανόν να μάς βοηθήσουν να αλλάξουμε μερικές μικρές καθημερινές μας συνήθειες που θα κάνουν τη διαφορά.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town