Τι γλυκά ετοιμάζουν αυτές τις μέρες σε διάφορα μέρη της χώρας;
Βασίστηκαν στους κώδικες του παρελθόντος. Δημιουργήθηκαν και διατηρήθηκαν με τρυφερότητα, διαμορφώνοντας ήθη και έθιμα που στήριξαν την οικολογική διαχείριση των προϊόντων της ελληνικής γης.
Παρόλο που το Πάσχα για εμάς τους Έλληνες συμβολίζει πολλά πράγματα ταυτόχρονα, το τραπέζι με τα καλούδια του είναι εκείνο που αντικατοπτρίζει την Παράδοσή μας και τις αλήθειες της φύσης. Και μπορεί στα αστικά κέντρα οι συνήθειες και τα έθιμα να μην τηρούνται με ευλάβεια πολλή, οι μετακινήσεις μας όμως τις ημέρες του Πάσχα στους γενετήριους προορισμούς, μας φέρνουν πιο κοντά σε ό,τι διατηρήθηκε αιώνες τώρα. Μαζί λοιπόν με τα αμνοερίφια,τα γλυκά και τα ψωμιά της Λαμπρής δίνουν το στίγμα των Ημερών. Αν και διαφέρουν από τόπο σε τόπο σε είδη, ονομασίες και συστατικά, σε όλα βασιλεύει ένας κανόνας που τηρείται απαρεγκλίτως. Όλα τους γίνονται με τα προϊόντα της εποχής και τίποτε δεν πάει χαμένο.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.