Οι πολύτιμες
τεχνικές γνώσεις που έχουν αποκτηθεί από την F1 θα αποτελέσουν ένα σημαντικό πλεονέκτημα της Alpine για την εξέλιξη των τριών νέων ηλεκτρικών μοντέλων που αναμένονται την επόμενη τετραετία.
Το πρώτο από αυτά θα είναι το
Renault 5 Alpine, που θα αποτελεί την σπορ εκδοχή της ηλεκτρικής αναβίωσης του θρυλικού γαλλικού hatchback. Η συνέχεια αφορά ένα sport crossover που θα δημιουργηθεί σε
συνεργασία με τη Lotus και θα κάνει την εμφάνιση του μέσα στο 2025. Το Alpine GT X-Over θα είναι κατά πάσα πιθανότητα το δεύτερο κατά σειρά ηλεκτρικό Alpine και αν λάβουμε υπόψη μας τα φανταχτερά πλάνα των Γάλλων τότε πρέπει να περιμένουμε
ένα συναρπαστικό σχεδιασμό.
Σημαντικό ρόλο σε αυτό θα έχει το
τμήμα αεροδυναμικής της αγωνιστικής ομάδας της F1. Το σκεπτικό πίσω από αυτό είναι η δημιουργία μιας αεροδυναμικής σιλουέτας με χαμηλή αντίσταση η οποία θα
ευνοεί την αυτονομία.
Το κουπέ SUV της Alpine θα βασίζεται στην
πλατφόρμα CMF-EV του ομίλου και αναμένεται να διαθέτει όλη την ηλεκτρική τεχνογνωσία του Renault Megane E-Tech, με το οποίο μοιράζεται τα μηχανικά μέρη. Θα εφοδιάζεται δηλαδή με
ηλεκτροκινητήρα απόδοσης 215 ίππων και κατά πάσα πιθανότητα με έναν
δεύτερο ηλεκτροκινητήρα στον πίσω άξονα για χάρη του
συστήματος τετρακίνησης.