Σε κατάσταση αναμονής έχει θέσει η Mazda τους φίλους του MX-5 καθώς το τελευταίο διάστημα έχει αφήσει αιχμές πως θα δείξει το πιθανότατα ηλεκτρικό μέλλον του διάσημου roadster στην προσεχή Έκθεση Αυτοκινήτου του Τόκιο
UPD:
Μία φωτογραφία που δημοσίευσε η Mazda μάλλον δημιούργησε μεγάλη προσμονή. Η εταιρεία διάλεξε αυτόν τον τρόπο για να μας προϊδεάσει για το μέλλον του MX-5, το ηλεκτροκίνητο μέλλον. Σε αυτή, φαίνεται το ένα από τα δύο πίσω φωτιστικά σώματα ενός οχήματος, το φωτιζόμενο λογότυπό της, όπως και ένα ζεύγος κάθετα τοποθετημένων LED τα οποία μοιάζουν να ορίζουν αεροδυναμικό διαχύτη.
Σε ανακοίνωσή της, επιβεβαίωσε ότι στην Έκθεση Αυτοκινήτου του Τόκιο, η οποία θα διεξαχθεί από τις 26 Οκτωβρίου έως τις 5 Νοεμβρίου, θα παρουσιάσει ένα νέο πρωτότυπο το οποίο θα δείξει «το μέλλον όπως αυτό θα διαμορφωθεί από την αγάπη μας για τα αυτοκίνητα και θα συνεχίζει τη δέσμευσή μας να δημιουργούμε οχήματα που θα ικανοποιούν τους πελάτες μας».
Προς το παρόν, δεν υπάρχουν πληροφορίες γι’ αυτό. Θυμίζουμε ότι η Mazda παρουσίασε πέρυσι τον Νοέμβριο το Vision Study Model (φωτογραφία επάνω), ένα αντίστοιχο πρωτότυπο με το οποίο έδειξαν ότι θα εμπλακούν ενεργότερα με την ηλεκτροκίνηση. Σύμφωνα με εκτιμήσεις, το νέο πρωτότυπο όχημα που θα παρουσιαστεί εφέτος θα είναι ο προπομπός ενός αμιγώς ηλεκτροκίνητου σπορ μοντέλου. Τι περισσότερες πιθανότητες συγκεντρώνει να είναι ο αντικαταστάτης του MX-5 ή τουλάχιστον αυτός είναι ο διακαής πόθος πολλών που θέλουν να υπάρχει το εμβληματικό roadster και στην επόμενη δεκαετία. Θυμίζουμε ότι το μοντέλο επανασχεδιάστηκε ελαφρώς πρόσφατα.
Κλείσιμο
Η ιαπωνική εταιρεία ανακοίνωσε ότι στην έκθεση θα παρουσιάσει επίσης μία εκδοχή του MX-5 για άτομα με ειδικές ανάγκες όπως και μία η οποία θα έχει διαστάσεις στα 2/3 του μοντέλου και θα απευθύνεται σε παιδιά. Τέλος, θα έχει στο περίπτερό της και το Mazda 2, ο κινητήρας του οποίου μπορεί να λειτουργήσει και με βιοντίζελ.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.