Ενδιαφέρον συλλέγει ο δημιουργικός συνδυασμός ορισμένων χαρακτηριστικών της Ferrari 12Cilindri με εκείνα της εμβληματικής 250 GTO.
Η Ferrariείχε δυναμική παρουσία στο Goodwood, παρουσιάζοντας για πρώτη φορά ζωντανά έξι νέα μοντέλα της. Ωστόσο, ένας φανατικός της περίφημης ιταλικής μάρκας δεν ικανοποιείται ποτέ και αρκετοί απόρησαν γιατί δεν είδαμε τη 12Cilindri.
Όπως και πολλά ακόμα μοντέλα της εταιρείας από το Μαρανέλο, η 12Cilindri εμπνεύστηκε από παλαιότερα αυτοκίνητα. Ένα από αυτά, είναι η εμβληματική και κλασική πλέον Ferrari 250 GTO. Για όσους, λοιπόν, δεν μπόρεσαν να χαρούν τη νέα ναυαρχίδα των Ιταλών στο Goodwood, ο ψηφιακός σχεδιαστής 3D εικόνων, Francesco Artusato, γνωστός στα social media ως franart_design, δημιούργησε έναν συνδυασμό μεταξύ του κλασικού και του νέου μοντέλου.
Το υβρίδιο ονομάζεται Ferrari 12 Classica και εκπροσωπεί την «άσκηση της απλότητας», σύμφωνα με τον δημιουργό. Το αποτέλεσμα, πέρα από ευφάνταστο, είναι και εντυπωσιακό, καθώς το αυτοκίνητο καταφέρνει να δείχνει κλασικό και παράλληλα μοντέρνο.
Το θέμα είναι ποιος θα το επέλεγε εάν ηFerrari αποφάσιζε ποτέ να διαθέσει ένα μοντέλο με σχεδίαση κάποιου παλιού και κλασικού; Ή θα προτιμούσε την 100% σύγχρονη σχεδιαστικά 12Cilindri;
Μπορεί η Χανιώτισσα κολυμβήτρια να έχει το προνόμιο να καταρρίπτει τα ρεκόρ που η ίδια θέτει, όμως η αλήθεια είναι πως ποτέ δεν είχε φανταστεί τον εαυτό της να πρωταγωνιστεί στις μεγαλύτερες και τις πιο φωτογενείς αθλητικές διοργανώσεις.
Το στρατηγικό πλάνο της Coca-Cola Τρία Έψιλον βασίζεται στον ψηφιακό και τεχνολογικό μετασχηματισμό, και στοχεύει στη βιωσιμότητα και την ενίσχυση της κοινωνίας.