Η παράδοση της κόντρας στις στροφές από τη Βουλιαγμένη μέχρι τη Βάρκιζα κρατάει πολλές δεκαετίες. Όπως και στη Βούτα ή στην Εθνική. Είχε ατονήσει λόγω κρίσης και όλοι λίγο πολύ πιστεύαμε ή ελπίζαμε ότι το φαινόμενο θα εκλείψει. Φευ όμως χτες βράδυ είχαμε γενικευμένη σύρραξη στην Βουλιαγμένη από νέους που πήγαν να παρακολουθήσουν «κόντρες» σε δημόσιο δρόμο. Πιθανόν αφού είχαν καταναλώσει ένα επεισόδιο «Fast and Furious».
Ας σοβαρευτούμε. Οι δημόσιοι δρόμοι προορίζονται για δημόσια χρήση και όχι για αυτοσχέδιους αγώνες. Δε νοείται υπέρβαση ορίων ταχύτητας και επικίνδυνη οδήγηση σε δρόμο ανοικτό στην κυκλοφορία. Πιθανόν θα ήταν αποτελεσματικό να συμπεριληφθεί στην ποινή των συλληφθέντων μια υποχρεωτική επίσκεψη στο ΚΑΤ. Εκεί θα δουν τις συνέπειες από ένα στιγμιαίο λάθος, μια κακιά στιγμή, μια πάντα που δε βγήκε, ένα μούριασμα, ένα γλίστρημα, ένα φρενάρισμα που δεν ήταν αυτό που περίμενες, ένα λάστιχο που παραμορφώθηκε και δεν κράτησε, ένα SMS, έναν καυγά από το τηλέφωνο, μια καύτρα από τσιγάρο, μια σφήκα ή οτιδήποτε άλλο. Η απόσπαση προσοχής του οδηγού, το οδηγικό λάθος έχει πυκνά συχνά απρόβλεπτες συνέπειες, μια στιγμή αρκεί για να καταστραφεί η ζωή σου.
Δεν κινδυνεύουν μόνο όσοι συμμετέχουν εν δυνάμει στις κόντρες ή όσοι άτυχοι προσπαθήσουν να διανύσουν το δρόμο ενώ διεξάγεται ο αυτοσχέδιος αγώνας. Κινδυνεύουν και οι θεατές: Πρώτον μήπως πέσει κάποιο αυτοκίνητο πάνω τους, δεύτερον και κυριότερον από το στρεβλό παράδειγμα που εισπράττουν. Είναι δε κάτι παραπάνω από βέβαιο πως θα προσπαθήσουν να μιμηθούν τους μεταμεσονύχτιους ήρωες της μιας στροφής. Αυτοσχέδιοι αγώνες δεν πρέπει να γίνονται, αγώνες όμως;