![F1, Χερέθ, δοκιμές εξέλιξης 4η μέρα: Ο Μπαρικέλο ταχύτερος](https://i1.prth.gr/images/360x203/files/2011/02/13/jerez 132.jpg)
![Νόσος Lyme: Πώς μεταδίδεται η νόσος από την οποία πάσχει ο Αλέξις Οχάνιαν, σύζυγος της Σερένα Γουίλιαμς](https://i1.prth.gr/images/488x275/files/2024-07-17/serena.jpg)
Η βρετανική ομάδα καθυστέρησε συνειδητά να παρουσιάσει για μια βδομάδα το νέο της μονοθέσιο και τώρα το χρονοδιάγραμμα δε βγαίνει. Η πρώτη βδομάδα δοκιμών της Βαλένθια κύλησε με τη McLaren να χρησιμοποιεί το περσινό μονοθέσιο αξιολογώντας ελαστικά ενώ η δεύτερη βδομάδα δοκιμών που ολοκληρώθηκε χτες στη Χερέθ γέμισε σκέψεις και προβληματισμό τα στελέχη της ομάδας.
Η πρώτη μέρα πέρασε με τυπικούς ελέγχους, τη δεύτερη περίμεναν ανταλλακτικά και τις δυο τελευταίες μηχανικά προβλήματα και έντονοι άνεμοι επηρέασαν την ποιότητα δουλειάς των Χάμιλτον και Μπάτον.
Ο Τζένσον Μπάτον μάλιστα δεν δίστασε να πει τα πράγματα με το όνομά τους όσον αφορά στην τελευταία μέρα: «Μια απογοητευτική μέρα δοκιμών με έντονους ανέμους που οριοθέτησαν τα στοιχεία που αποκομίσαμε. Έτσι γίνεται πιο δύσκολο το έργο μας να καταλήξουμε σ’ ένα βασικό set –up για την ΜΡ4/26».
Στο ίδιο μήκος κύματος και το δελτίο Τύπου της ομάδας ανέφερε: «Ο Τζένσον δεν μπόρεσε να βρει την ισορροπία κρατήματος που ήθελε στο μονοθέσιο και η προσπάθειά μας τελείωσε νωρίς λόγω αστοχίας ενός εσωτερικού εξαρτήματος».
Ο Μπάτον ήταν μόλις 9ος στη σχετική κατάταξη των χρόνων και η επίδοση του ήταν κατά 1.2 sec χειρότερη απ’ αυτή που είχε πετύχει ο ίδιος της Παρασκευή πρώτη μέρα δοκιμών με την νέα MP4/26.
Όλα αυτά σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει κατά την άποψή μας να θεωρηθούν ως τεκμήριο ότι η νέα McLaren υστερεί ή ότι υπάρχει συνολικά πρόβλημα.