Ο Βρετανός πιλότος της McLaren δεν πρόλαβε να βγάλει το κράνος του μετά το τέλος του εντός έδρας αγώνα γι’ αυτόν στο Σίλβερστον και βρέθηκε με την Ολυμπιακή δάδα ανά χείρας.
Τάκης Πουρναράκης
Ο Βρετανός πιλότος της McLaren δεν πρόλαβε να βγάλει το κράνος του μετά το τέλος του εντός έδρας αγώνα γι’ αυτόν στο Σίλβερστον και βρέθηκε με την Ολυμπιακή δάδα ανά χείρας.
Στις έξι και μισή το πρωί χτες παρουσία χιλιάδων φιλάθλων ο 27χρονος Βρετανός
Κλείσιμο
άνοιξε την λαμπαδηδρομία της 52ης μέρας για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου. Θυμίζουμε πως η Ολυμπιακή φλόγα ξεκίνησε ακριβώς πριν 53 μέρες από την Αρχαία Ολυμπία και θα ανάψει στο κεντρικό στάδιο των Αγώνων στις 27/7.
Αργότερα ο Χάμιλτον σχολίασε στο Twitter: «Μοναδική εμπειρία να κουβαλήσεις την Ολυμπιακή φλόγα. Είμαι περήφανος ως Βρετανός. Πολλά ευχαριστώ σ΄ όσου σηκώθηκαν τόσο πρωί για να με στηρίξουν».
Ανάμεσα στους επίσημους προσκεκλημένους του Μπέρνι Έκλεστον στο Βρετανικό GP ήταν και ο πρόεδρος της Επιτροπής των Ολυμπιακών Αγώνων, Ζακ Ρογκ.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.