Έβγαλε για λίγο την αγωνιστική φόρμα της Formula 1 και φόρεσε αυτή του πιλότου πολεμικού αεροσκάφους. Λίγες ημέρες πριν το βρετανικό GP, ο Λιούις Χάμιλτον βρέθηκε στο στρατιωτικό αεροδρόμιο του Σκάμπτον, κοντά στο Λίνκολν της Αγγλίας.
Εκεί είναι η βάση του ακροβατικού σμήνους Red Arrows της RAF και ο 28χρονος οδηγός είχε την ευκαιρία να πετάξει με το αεροσκάφος Hawk T1.
Μαζί του βρέθηκε και ο πρώην πιλότος της F1 και νυν σχολιαστής του BBC, Ντέιβιντ Κούλθαρντ. Το γεγονός βιντεοσκοπήθηκε από το βρετανικό δίκτυο και θα προβληθεί πριν το Grand Prix του Σίλβερστον. Η διάρκεια της πτήσης ήταν 30 λεπτά και τα «κόκκινα βέλη» της RAF πραγματοποίησαν ελιγμούς φόρτισης 4,5 g.
Μετά την πτήση, ο Χάμιλτον μπήκε στο μονοθέσιο της Mercedes του 2011 (W02) για μία… κόντρα με αεροσκάφος των Red Arrows. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2008 ανέπτυξε ταχύτητα 300 km/h, χάνοντας κατά… κράτος από το αεροσκάφος επίδειξης, το οποίο ξεπέρασε τα 960 km/h.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town