Η Renault παρουσίασε ένα πρωτότυπο σεντάν με κουπέ αισθητική που παραπέμπει στο VW Passat CC, στο νέο Saab 9-5 κ.α. Το SM7 μοιάζει να βρίσκεται κοντά στο μοντέλα παραγωγής ενώ είναι γνωστό πως βασίζεται στα μηχανικά μέρη του Nissan Maxima.
UPD:
Η Renault παρουσίασε ένα πρωτότυπο σεντάν με κουπέ αισθητική που παραπέμπει στο VW Passat CC, στο νέο Saab 9-5 κ.α. Το SM7 μοιάζει να βρίσκεται κοντά στο μοντέλα παραγωγής ενώ είναι γνωστό πως βασίζεται στα μηχανικά μέρη του Nissan Maxima.
Εξοπλίζεται με V6 κινητήρα 2,5 lt που αποδίδει 185 PS και 232 Nm καθώς και με ένα μεγαλύτερο V6 των 3,5 lt που αποδίδει 254 PS και 335 Nm ροπής.
Όπως γίνεται αντιληπτό το μεγάλο sedan της Renault προορίζεται κυρίως για την κινεζική αγορά ενώ στην Ευρώπη ίσως να το δούμε σε επιλεγμένες χώρες, όχι όμως και στην δική μας καθώς η εμπορική απήχηση ενός τέτοιου μοντέλου προφανώς είναι προδιαγραμμένη.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.