Τα δύο πρώτα μοντέλα της BMW i παρουσίασε η Γερμανική εταιρεία, δίνοντας παράλληλα το εναρκτήριο λάκτισμα για την παραγωγή τους. Τo i3 το γνωρίσαμε σε πρόσφατη ανάρτησή μας. Ηρθε η ώρα τώρα του... καυτού i8!
Το σπορτίφ, διθέσιο, i8 είναι ένα υβριδικό, τετρακίνητο αυτοκίνητο...
UPD:
Τα δύο πρώτα μοντέλα της BMW i παρουσίασε η Γερμανική εταιρεία, δίνοντας παράλληλα το εναρκτήριο λάκτισμα για την παραγωγή τους. Τo i3 το γνωρίσαμε σε πρόσφατη ανάρτησή μας. Ηρθε η ώρα τώρα του... καυτού i8!
Το σπορτίφ, διθέσιο, i8 είναι ένα υβριδικό, τετρακίνητο αυτοκίνητο.
Κινείται από ένα υβριδικό σύστημα που αποτελείται από έναν υπερτροφοδοτούμενο 3κύλινδρο κινητήρα 1,5lt και έναν ηλεκτροκινητήρα. Ο ηλεκτροκινητήρας κινεί τους πίσω τροχούς και αποδίδει 217 ίππους, ενώ τους εμπρόσθιους τροχούς έχει αναλάβει ο ηλεκτροκινητήρας του i3 που στην περίπτωση αυτή αποδίδει 128 ίππους.
Η συνολική ισχύς του αυτοκινήτου δηλαδή φτάνει τους 345 ίππους!
Κλείσιμο
Το ελαφρύ σπορ αυτοκίνητο, καλύπτει τα πρώτα 100 χιλιόμετρα την ώρα σε 4,6 δευτερόλεπτα. Η τελική του είναι περιορισμένη ηλεκτρονικά στα 250km/h...
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!