Η Πρωτοχρονιά για όσους βρέθηκαν στο Buenos Aires ήταν τουλάχιστον
εορταστική όχι μόνο για την άφιξη του νέου έτους αλλά και για την έναρξη
του φετινού 33ου ράλι Dakar (μάλιστα, για 3η συνεχόμενη χρονιά).
UPD:
Η Πρωτοχρονιά για όσους βρέθηκαν στο Buenos Aires ήταν τουλάχιστον εορταστική όχι μόνο για την άφιξη του νέου έτους αλλά και για την έναρξη του φετινού 33ου ράλι Dakar (μάλιστα, για 3η συνεχόμενη χρονιά). Στην εκκίνηση βρέθηκαν περισσότεροι από ένα εκατομμύριο φίλοι του δημοφιλούς αγώνα και στην ράμπα ξεκίνησαν 407 πληρώματα (140 αυτοκίνητα, 170 μοτοσυκλέτες, 67 φορτηγά, 30 quads).
Τα πληρώματα θα αγωνιστούν από τα χώματα της βορειοδυτικής Αργεντινής προς την γη των Άνδεων έως και την χιλιανή έρημο Atacama όπου η βροχή είναι άγνωστη λέξη. Ο τερματισμός θα γίνει περνώντας από τους αμμόλοφους της Fiambala πίσω στο Buenos Aires μετά από 9.618 km με τα 4.598 km να είναι καθαρά αγωνιστικά!
Κλείσιμο
Το φετινό Dakar έχει και χρώμα ελληνικό αφού ο πολυπρωταθλητής στα Εντούρο Βασίλης Ορφανός με την εργοστασιακή υποστήριξη της Aprilia αγωνίζεται με το Νο97 και ολοκλήρωσε την 1η ειδική διαδρομή στην 113η θέση της γενικής κατάταξης.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.