Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου: Ψηφιακή η φετινή διεξαγωγή του
Το μήνυμα του καλλιτεχνικού διευθυντή του Νίνου Φενέκ Μικελίδη
Ψηφιακά θα διεξαχθεί, για πρώτη φορά στην ιστορία του λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού, το φετινό 33ο Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου. Το μακροβιότερο κινηματογραφικό φεστιβάλ της Αθήνας θα διαρκέσει από τις 25 Νοεμβρίου έως τις 4 Δεκεμβρίου και το κοινό θα έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει όλες τις ταινίεςτου φετινού προγράμματος εντελώς δωρεάν.
«Φέτος, για 33η χρονιά, θα είναι και πάλι κοντά σας το Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου, το μοναδικό φεστιβάλ της Αθήνας αφιερωμένο στα πρόσφατα (και όχι μόνο) επιτεύγματα του ευρωπαϊκού (μαζί και τον ελληνικού) κινηματογράφου. Φέτος, εξαιτίας της πανδημίας του κορονοϊού, αναγκαζόμαστε, δυστυχώς, να διοργανώσουμε το φεστιβάλ, για πρώτη φορά στην ιστορία του, διαδικτυακά, δίνοντας ωστόσο, έστω και με αυτό τον τρόπο, την ευκαιρία στο κινηματογραφόφιλο κοινό όλης της Ελλάδας και όχι μόνο της Αθήνας, να απολαύσει πολύ και καλό σινεμά» σημειώνει ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Πανοράματος Νίνος Φένεκ Μικελίδης και προσθέτει με νόημα: «Σε μια περίοδο ιδιαίτερων δυσκολιών για τον παγκόσμιο κινηματογράφο - τόσο στην παραγωγή και τη διανομή όσο και σε ό,τι αφορά στην προβολή των ταινιών στις αίθουσες - δεν μπορούσαμε παρά να εστιάσουμε το κύριο σκέλος του προγράμματος στον ελληνικό κινηματογράφο, που πάντοτε αποτελούσε, και εξακολουθεί να αποτελεί, σημαντικό τμήμα των εκδηλώσεων του Πανοράματος. Χωρίς, παράλληλα, να ξεχνάμε τον υπόλοιπο ευρωπαϊκό κινηματογράφο καθως και τα θεματικά αφιερώματα που δίνουν την ιδιαίτερη φυσιογνωμία στο φεστιβάλ μας, σε ένα πρόγραμμα που σύντομα θα ανακοινωθεί και που είμαστε σίγουροι πως θα προσελκύσειγια άλλη μια φορά το ενδιαφέρον σας.»
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.