Αρχαιολογικό Μουσείο της Ελευσίνας: Δωρεά ύψους 500.000 ευρώ από Ίδρυμα Παύλου και Αλεξάνδρας Κανελλόπουλου
Υπεγράφη η σχετική σύμβαση δωρεάς που εξασφαλίσει την επανέκθεσή του από την Υπουργό Πολιτισμού και Αθλητισμού Λίνα Μενδώνη και τους εκπροσώπους του Ιδρύματος
ΤοΑρχαιολογικό Μουσείο της Ελευσίνας θα ζωντανέψει και πάλι χάρη στην δωρεά, ύψους 500.000 ευρώ, του Ιδρύματος Παύλου και Αλεξάνδρας Κανελλόπουλου. Η σχετική Σύμβασης Δωρεάς, μάλιστα, υπεγράφη από την Υπουργό Πολιτισμού και Αθλητισμού Λίνα Μενδώνη, τον Πρόεδρο του Ιδρύματος Νέλλο Κανελλόπουλο και την Ταμία Αλεξάνδρα Παπαλεξοπούλου – Μπενοπούλου.
Όπως δήλωσε η Λίνα Μενδώνη «με την ευγενική δωρεά του Ιδρύματος Παύλου και Αλεξάνδρας Κανελλόπουλου μπορούν να προχωρήσουν με ταχείς ρυθμούς και να ολοκληρωθούν έγκαιρα οι εργασίες για την επανέκθεση του Αρχαιολογικού Μουσείου Ελευσίνας βάσει των μελετών που έχουν εγκριθεί από το Συμβούλιο Μουσείων του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού. Η πόλη της Ελευσίνας, με την εξαιρετικά σημαντική της ιστορία και τον αρχαιολογικό της πλούτο, χρειάζεται ένα Μουσείο που να σέβεται και να τιμά αυτό το σημαντικό μνημειακό απόθεμα. Με την επανέκθεση του υφιστάμενου Μουσείου και τη δημιουργία του νέου Αρχαιολογικού Μουσείου στον χώρο του Παλαιού Ελαιουργείου, του οποίου η αγορά -μετά την ολοκλήρωση χρονοβόρων διαδικασιών- επίκειται από το ΥΠΠΟΑ, η Ελευσίνα αποκτά κατάλληλες υποδομές, προκειμένου να ανταποκριθεί στις αυξημένες απαιτήσεις της διοργάνωσης της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας, το 2023».
Από την πλευρά του, ο Πρόεδρος του Δ.Σ. του Ιδρύματος Νέλλος Κανελλόπουλος σημείωσε: «Η επανέκθεση των θαυμάσιων εκθεμάτων που φιλοξενεί το Αρχαιολογικό Μουσείο Ελευσίνας σύμφωνα με τα σύγχρονα μουσειολογικά δεδομένα είναι έργο ιδιαίτερης σημασίας, εν όψει μάλιστα της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας 2023. Το Διοικητικό Συμβούλιο του Ιδρύματος με χαρά αποδέχθηκε την πρόταση του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού να αναλάβει μέρος της χρηματοδότησης της επανέκθεσης του Μουσείου και ευχαριστούμε θερμά την ηγεσία και τα αρμόδια στελέχη του Υπουργείου για τη συνεργασία και τη δυνατότητα να συμβάλλουμε. Ο άρτιος αισθητικά και λειτουργικά σχεδιασμός του έργου θα εξασφαλίσει μία ξεχωριστή εμπειρία στους επισκέπτες του Μουσείου από όλο τον κόσμο, με απόλυτο σεβασμό στα εκθέματα και τον ευρύτερο αρχαιολογικό χώρο». Το Ίδρυμα Παύλου και Αλεξάνδρας Κανελλοπούλου - μέλη της οικογένειας των ιδρυτών της A.E. Τσιμέντων ΤΙΤΑΝ- από την ίδρυσή του έως σήμερα, ενισχύει δράσεις που προάγουν τον πολιτισμό, την παιδεία και την κοινωνική αλληλεγγύη.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.