![Με μια φωνή ευχηθήκαμε καλή επιτυχία σε Έλληνες αθλητές της Ολυμπιακής και Παραολυμπιακής Ομάδας](https://i1.prth.gr/images/360x203/files/2024-07-18/kentriki_kotso_MUST_SELECTED_1.jpg)
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Σήμερα αποχαιρετήσαμε τη λατρεμένη μας Σοφία Μιχοπούλου, με βαθιά θλίψη και απέραντη ευγνωμοσύνη για όσα μας προσέφερε....
Posted by Theodoros Terzopoulos on Sunday, January 2, 2022
Η Σοφία Μιχοπούλου είχε την τύχη να βρεθεί επί δέκα ολόκληρα χρόνια, από το 1958 έως το 1968, στο πλευρό του Καρόλου Κουν, δουλεύοντας μαζί του για πολυάριθμες παραστάσεις του Θεάτρου Τέχνης. Η συνεργασία της με το με το Θέατρο Άττις και τον Θόδωρο Τερζόπουλο ξεκίνησε το 1985, και «γέννησε» μεγάλες παραστάσεις και σημαντικούς ρόλους.
Παράλληλα, συνεργάστηκε και με άλλους θεατρικούς οργανισμούς τόσο στην Ελλάδα (Εθνικό Θέατρο, Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος κ.α.) όσο και του εξωτερικού ενώ συνεργάστηκε και με σημαντικούς ξένους καλλιτέχνες μεταξύ των οποίων και οι Peter Brook, Tatsumi Hijikata και Kazuo Ono.
Σημαντική ήταν και η εκπαιδευτική της δράση καθώς συμμετείχε κατά καιρούς σε σεμινάρια στη Θερινή Ακαδημία και τη Δραματική Σχολή Εθνικού Θεάτρου, το Κέντρο Αρχαίου αλλά και στο εξωτερικό, σε Μαδρίτη, Μέριδα, Κανάρια νησιά (Πανεπιστήμιο Tenerrife), Βέλγιο, Γάνδη, Αμβέρσα, στη Δραματική Σχολή του Buenos Aires και αλλού.
Ειδήσεις σήμερα
FT: Νέες μεταλλάξεις πιο μεταδοτικές αλλά πιο ήπιες προβλέπουν επιστήμονες
Μόσιαλος: «Ο Flurona δεν είναι νέος ιός αλλά διαφορετικές, ταυτόχρονες λοιμώξεις»
Η Ελένη Φουρέιρα για τους 4 μήνες από τον θάνατο του Mad Clip: «Δεν θα σε ξεχάσω ποτέ»