Ο Δήμος Αθηναίων τιμά τον Γιάννη Σπανό και τον Γρηγόρη Μπιθικώτση
Με δύο αφιερωματικές συναυλίες που θα φιλοξενηθούν στοΟλύμπια, Δημοτικό Μουσικό Θέατρο «Μαρία Κάλλας»
Δύο σπουδαίες μορφές της ελληνικής μουσικής, τον Γιάννη Σπανό και τον Γρηγόρη Μπιθικώτση, τιμά ο Δήμος Αθηναίων μέσα από δύο μουσικές βραδιές που θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 17 και την Παρασκευή 18 Φεβρουαρίου αντίστοιχα, στο Ολύμπια, Δημοτικό Μουσικό Θέατρο «Μαρία Κάλλας».
Οι συναυλίες, που διοργανώνονται από τον Οργανισμό Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας Δήμου Αθηναίων (ΟΠΑΝΔΑ), παρουσιάζουν κάποιες από τις κορυφαίεςστιγμές του ελληνικού τραγουδιού.
Στις 17 Φεβρουαρίου το κοινό θα ταξιδέψει με την μελωδική μουσική του σπουδαίου μουσικοσυνθέτη Γιάννη Σπανού σε μια συναυλία στην οποία συμμετέχουν, η Ελένη Δήμου, ο Δώρος Δημοσθένους, η Πένυ Ξενάκη και ο Κώστας Τζιαγκούλας και το Εργαστήρι Ελληνικής Μουσικής Δήμου Αθηναίων ενώ την επομένη θα απολαύσει ένα αφιέρωμα στον «Σερ» του ελληνικού πενταγράμμου, που επιμελήθηκαν τα παιδιά του, Γρηγόρης και Άννα Μπιθικώτση.
Προπώληση εισιτηρίων ΕΔΩ
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.