Η Σόνια Θεοδωρίδου ερμηνεύει τάνγκο και φάντο στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών
Μια μουσική συνάντηση παραδοσιακών ρυθμών της Αργεντινής και της Πορτογαλίας
Μια «μουσική συνομιλία» μεταξύ των αργεντίνικων τάνγκο και των πορτογαλικών φάντο παρουσιάζουν η σοπράνο Σόνια Θεοδωρίδου και το κουαρτέτο Plaza Ensemble, στις 30 Μαρτίου, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών. Πρόκειται για μια μουσική παράσταση που «παντρεύει» τον έντονο ρυθμό, τον εκφραστικό χορό και το πάθος της Αργεντινής με τον λυρισμό και τις συναισθηματικά φορτισμένες μελωδίες της λαϊκής ή έντεχνης ποίησης της Πορτογαλίας.
Κατά τη διάρκεια της συναυλίας, που έχει τίτλο «Σόνια Θεοδωρίδου: από τα τάνγκο στα φάντο» θα ακουστούν τραγούδια και οργανικά κομμάτια του κλασικού και κυρίως του nuevo tango, που υπογράφουν οι εμβληματικοί αργεντινοί συνθέτες Κάρλος Γκαρντέλ και Άστορ Πιατσόλλα καθώς και τραγούδια που έγιναν γνωστά στο πορτογαλικό αλλά και διεθνές κοινό από την ιέρεια του φάντοΑμάλια Ροντρίγκες.
Παράλληλα, το πρόγραμμα περιλαμβάνει τραγούδια και μουσικά έργα Ελλήνων συνθετών, μεταξύ των οποίων οι Αττίκ, Κώστας Γιαννίδης και Κώστας Τσούγκρας, με αναφορές στο τάνγκο.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.