Για δεύτερη συνεχή χρονιά η καρδιά της μουσικής θα χτυπήσει στις
Σπέτσες και συγκεκριμένα στη νεοσύστατη Διεθνή
Μουσική Ακαδημία της. Η
Αναργύρειος και Κοργιαλένειος Σχολή Σπετσών (ΑΚΣΣ) θα λειτουργήσει και φέτος, από τις 16 έως τις 25 Ιουλίου προσφέροντας πολύτιμη γνώση αλλά και εμπειρία.
Πρόκειται για τη δημιουργία μιας πρότυπης εκπαιδευτικής πλατφόρμας, όπου νέοι μουσικοί από όλον τον κόσμο
για 10 συνεχόμενες ημέρες συμμετέχουν σε Master Classes με καταξιωμένους διεθνώς σολίστες/καθηγητές, στις πολυτελείς εγκαταστάσεις της ιστορικής Σχολής των Σπετσών και το υπέροχο φυσικό τοπίο που την περιβάλλει.
Ήδη οι μισές και πλέον θέσεις συμμετεχόντων έχουν καλυφθεί από μουσικούς/μαθητές που προέρχονται από τη Γαλλία, την Ελβετία, τη Βραζιλία, την Αμερική, την Κύπρο, το Ισραήλ, τη Σερβία, και την Ελλάδα. Τελευταία πρόσκληση για αιτήσεις συμμετοχής
ΕΔΩ είναι η 20η Ιουνίου.
Η Διεθνής Μουσική Ακαδημία της Αναργυρείου και Κοργιαλενείου Σχολής Σπετσών (ΜΑΑΚΣΣ) προκάλεσε μεγάλη αίσθηση την πρώτη χρονιά λειτουργίας της το καλοκαίρι του 2021, γνωρίζοντας μεγάλη αποδοχή από τα εγχώρια και διεθνή Μέσα.
Η δεύτερη χρονιά λειτουργίας της ξεκινά στις 16 Ιουλίου 2022 με την εναρκτήρια συναυλία των καθηγητών της και θα διαρκέσει 10 ημέρες. Με την καθιέρωση αυτής της δεκαήμερης διεθνούς πολιτιστικής συνεύρεσης, η ΜΑΑΚΣΣ φιλοδοξεί να εμφυσήσει στους κατοίκους των Σπετσών και της ευρύτερης περιοχής το ερέθισμα να γίνουν κοινωνοί του καλλιτεχνικού οράματος που θα προβάλλει το ιστορικό νησί, αλλά και την Ελλάδα, διεθνώς. Για το καλοκαίρι του 2022 η ΜΑΑΚΣΣ προγραμματίζει Μaster Classes για τραγούδι, βιολί, βιολοντσέλο, φλάουτο και τρομπόνι. Οι πολυτελείς εγκαταστάσεις της ιστορικής Σχολής των Σπετσών και το υπέροχο φυσικό τοπίο που την περιβάλλει, το πνεύμα και η ιστορία που είναι διάχυτη σε κάθε σημείο του νησιού και κάθε γωνιά του κτιρίου συνθέτουν ένα ιδανικό περιβάλλον που θα εμπνεύσει τους διδάσκοντες και διδασκόμενους της νεοϊδρυθείσας θερινής Μουσικής Ακαδημίας.
Παράλληλα, όπως και πέρυσι, θα πραγματοποιηθούν μουσικές δράσεις για τα παιδιά των Σπετσών δωρεάν. Παιδιά από 6 έως 12 θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μαθήματα μουσικής (ανεξαρτήτου γνώσεως μουσικής), όπως και τα μεγαλύτερα παιδιά του νησιού θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν δωρεάν τα masterclasses.
Διδάσκουν οι καθηγητές
Τραγούδι • MARCIN HABELA | www.hesge.ch/hem/annuaire/marcin-habela
Καθ. στο Πανεπιστήμιο Μουσικής Γενεύης, Ελβετία
Βιολί • BARTEK NIZIOL | www.bartekniziol.com
Καθ. στο Πανεπιστήμιο Τεχνών Βέρνης, Ελβετία