Η τέχνη γεννήθηκε από την ανάγκη του ανθρώπου για έκφραση και δεν μπορεί παρά να στέκεται πάντα στο πλευρό του, ειδικά στις δύσκολες στιγμές. Υπό αυτήν την έννοια η στήριξη ων θυμάτων του πολέμου στην Ουκρανία από τους καλλιτέχνες θεωρείται αυτονόητη.
Σε αυτό το πλαίσιο ο διεθνούς ακτινοβολίας Έλληνας βιολονίστας Λεωνίδας Καβάκος θα πραγματοποιήσει μια μεγάλη συναυλία στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, την Πέμπτη 14 Απριλίου και ώρα 20:30, τα έσοδα της οποία θα διατεθούν για τις ανάγκες του πολύπαθου ουκρανικού λαού που βρίσκεται αντιμέτωπο με τη φρίκη της ρωσικής εισβολής και συγκεκριμένα για την ανοικοδόμησης του μαιευτηρίου της Μαριούπολης.
Να σημειωθεί πως τόσο ο Λεωνίδας Καβάκος όσο και οι υπόλοιποι μουσικού που θα λάβουν μέρος στη συναυλία, οι Βασίλης Βαρβαρέσος (πιάνο), Ηλίας Λιβιεράτος (βιόλα) και Τιμόθεος Γαβριηλίδης Πετρίν (τσέλο), συμμετέχουν αφιλοκερδώς.
Το πρόγραμμα της βραδιάς θα περιλαμβάνει έργα του Γιοχάνες Μπραμς ενώ η προπώληση των εισιτηρίων ξεκινά σήμερα, Τρίτη 5 Απριλίου.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!