Σπουδαίους μουσικούς από την Ελλάδα και το εξωτερικό θα φιλοξενήσει το φετινό
Φεστιβάλ Κλασικής Μουσικής Κουφονησίων, που διοργανώνεται για έβδομη συνεχή χρονιά,
από τις 15 Ιουλίου έως τις 8 Αυγούστου, στο προαύλιο της Οικίας Μιχαηλίδου, στο Άνω Κουφονήσι.
Στους δύσκολους και αχαρτογράφητους καιρούς που διανύει η κοινωνία μέσα από αλλεπάλληλες κρίσεις, το Φεστιβάλ αποσκοπεί μέσω της θεματικής του, στην ανάδειξη της αισιοδοξίας ως κυρίαρχο συναίσθημα που πλαισιώνει κάθε αντιξοότητα, αποτελώντας αποκούμπι και παράλληλα πόλο ανθρωπισμού, έμπνευσης κι ελπίδας.
Αυτό το πνεύμα διέπει το φετινό
πρόγραμμα το οποίο φέρει την υπογραφή του ιδρυτή και καλλιτεχνικού διευθυντή του φεστιβάλ, μαέστρου και πιανίστα,
Κορνήλιου Μιχαηλίδη. Περιλαμβάνει πέντε μοναδικές συναυλίες με δεκατρείς σπουδαίους καλλιτέχνες από την Ελλάδα και το εξωτερικό, όπως οι Nicolas Baldeyrou (κλαρινέτo), Laurent Wagschal (πιάνο), Maximilian Hornung (βιολοντσέλο), Sara Christian (βιολί), Hisako Kawamura (πιάνο), Βασίλης Βαρβαρέσος (πιάνο), Marlis Petersen (σοπράνο) και Stephan Matthias Lademann (πιάνο).
Ξεχωριστή τιμή για το Φεστιβάλ αποτελεί φέτος η συμμετοχή ενός από τους κορυφαίους βιολονίστες παγκοσμίως, του Ουκρανού
Valeriy Sokolov, ο οποίος συμπράττει με τρεις ακόμα μουσικούς, τον Ουκρανό Aleksey Shadrin (βιολοντσέλο), την Ολλανδή Hawijch Elders (βιολί), τον διακεκριμένο Έλληνα μουσικό Ηλία Λιβιεράτο (βιόλα), και τον Καλλιτεχνικό Διευθυντή του φεστιβάλ, Κορνήλιο Μιχαηλίδη στο πιάνο, σε μια μοναδική συναυλία, τα έσοδα της οποίας θα διατεθούν υπέρ του ταμείου αρωγής «Ukrainian Emergency Art Fund» που στηρίζει Ουκρανούς καλλιτέχνες, οι οποίοι δοκιμάζονται στη σκιά του πολέμου.
Παράλληλα, καθ’ όλη τη διάρκεια του φεστιβάλ, θα εκτίθενται στην οικία Μιχαηλίδου έργα της διακεκριμένης ζωγράφου Σοφίας Καλογεροπούλου, ευρύτερα γνωστής για το ιδιαίτερο στυλ "Naif", το οποίο χρησιμοποιεί στη ζωγραφική της και χαρακτηρίζεται από αμεσότητα και γνήσια, φυσική έκφραση.
Πιστό στον μουσικοπαιδαγωγικό του χαρακτήρα, το Φεστιβάλ θα παρουσιάσει κατά τη διάρκεια της νέας σχολικής χρονιάς ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τα παιδιά του Κουφονησίου σε συνεργασία με την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών, ενώ παράλληλα, σε συνεργασία με το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, σχεδιάζει την υλοποίηση ενός νέου πιλοτικού προγράμματος διδασκαλίας μουσικού οργάνου σε απομακρυσμένες περιοχές.
Το φεστιβάλ είναι στην ευχάριστη θέση να τελεί και φέτος για 3η συνεχή χρονιά υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, ενώ παράλληλα απολαμβάνει συνεχώς μεγαλύτερης υποστήριξης, τόσο από κοινωφελή ιδρύματα και μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς όπως το Ίδρυμα Ιωάννου Φ. Κωστοπούλου και η ΑΜΚΕ Πολιτιστικού και Κοινωφελούς Έργου ΑΙΓΕΑΣ, όσο και από επιχειρήσεις και ιδιώτες σε Πανελλαδικό επίπεδο.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ
15 Ιουλίου
“Belle Époque”
Ένας από τους σπουδαιότερους κλαρινετίστες παγκοσμίως και κορυφαίος της Φιλαρμονικής Ορχήστρας της Γαλλικής Ραδιοφωνίας (Orchestre Philharmonique de Radio France), ο Nicolas Baldeyrou, συμπράττει επί σκηνής με τον διακεκριμένο πιανίστα Laurent Wagschal σε ένα δεξιοτεχνικό ρεσιτάλ, με αριστουργήματα του γαλλικού ρεπερτορίου για κλαρινέτο και πιάνο.