Χάρις Αλεξίου και Όλια Λαζαρίδου μας ταξιδεύουν στο Αϊβαλί
Το βράδυ της Τρίτης πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά η επίσημη πρεμιέρα της παράστασης «Το Αϊβαλί η Πατρίδα μου»
Χθες στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά πραγματοποιήθηκε η επίσημη πρεμιέρα της θεατρικής παράστασης «Το Αϊβαλί η Πατρίδα μου», με τη Χάρις Αλεξίου και την Όλια Λαζαρίδου να καταχειροκροτούνται, προσφέροντας στο κοινό μια συγκινητική ερμηνεία.
Με αφορμή την επέτειο των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή, το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά παρουσιάζει το κείμενο του Φώτη Κόντογλου «Το Αϊβαλί η Πατρίδα μου», σε μια θεατροποιημένη σκηνική παρουσίαση με τη Χάρις Αλεξίου και την Όλια Λαζαρίδου, στη Κεντρική Σκηνή του Δ.Θ.Π., από την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου και για λίγες παραστάσεις που θα κρατήσουν έως τις 24 Σεπτεμβρίου.
Με την παράσταση Το Αϊβαλί η Πατρίδα μου ξεκινά το ΠΕΙΡΑΙΑΣ ARTPORT II μια διοργάνωση του Δ.Θ.Π., η οποία θα διαρκέσει 9 Σεπτεμβρίου - 4 Οκτωβρίου.
Κλείσιμο
Ο ζωγράφος και ποιητής Φώτης Κόντογλου (1895-1965), αντιπροσωπευτικός της Γενιάς του ’30, αναπολεί και καταγράφει μαρτυρίες ανθρώπων και ιστορίες από την ιδιαίτερη πατρίδα του, το Αϊβαλί. Εκεί που γεννήθηκε και έζησε μέχρι και τα 17 του χρόνια. Μέσα από την προσωπική του γλώσσα, αναζητά την αυθεντική ελληνικότητα κι αφήνει να ξεφύγει μέσα από τις λέξεις και το ύφος του, ένας βαθύς αναστεναγμός για εκείνα τα σκοτεινά χρόνια του Διωγμού και της Καταστροφής.
«Στης Ανατολής τα μέρη βρίσκεται ένα μπουγάζι κλεισμένο ολοτρόγυρα σαν να ‘ναι ένας κόσμος χωρισμένος από τον άλλο κόσμο… εκεί πέρα βρίσκεται μια πλάση της φαντασίας γεμάτη ειρήνη και αγαλλίαση... όλα είναι μικρά και καθαρογραμμένα σα να’ναι ζωγραφισμένα με το πινέλο… Με ένα λόγο όλα είναι σα ψεύτικα παιχνίδια της φαντασίας γιατί είναι τόσο όμορφα και τέτοια ευφροσύνη αισθάνεται ο άνθρωπος όπου μπαίνει σε τούτο το μέρος ώστε αν πει πως ο παράδεισος δε θα’ναι ομορφότερος δε λέγει κανένα ψέμα» Φώτης Κόντογλου
Η παράσταση βασίστηκε σε αποσπάσματα από το «Αϊβαλί η Πατρίδα μου» του Φώτη Κόντογλου. Το έργο-υπό μορφή θεατρικού αναλογίου-σχεδιάστηκε από τις Όλια Λαζαρίδου, Αμαλία Μουτούση και Δάφνη Ρόκου και πρωτοπαρουσιάστηκε το 2018, με σκοπό την οικονομική ενίσχυση της Μονάδας ανακουφιστικής φροντίδας Γαλιλαία.
Δείτε φωτογραφίες από την παράσταση
Στην πρεμιέρα παρευρέθηκαν αρκετοί καλλιτέχνες, μεταξύ των οποίων οι Γιώργος Νταλάρας, Μανώλης Μητσιάς, Λίνα Νικολακοπούλου, Λάκης Λαζόπουλος, Γιώργος Νανούρης και Χριστόφορος Παπακαλιάτης.
Όλια Λαζαρίδου-Ντίνα Κωστοπούλου-Γιώργος Νανούρης-Χάρις Αλεξίου-Νίκος Μουρατίδης
Λίτσα Μητσιά-Μανώλης Μητσιάς-Λίνα Νικολακοπούλου
Γιώργος Νταλάρας-Νίκος Μουρατίδης
Κλέλια Ανδριολάτου-Χριστόφορος Παπακαλιάτης
Μανώλης Μητσιάς-Λάκης Λαζόπουλος
Φοίβη Αγγελοπούλου-Όλια Λαζαρίδου-Ελίνα Λαζαρίδου
Άγγελος Τριανταφύλλου-Χάρις Αλεξίου-Λίνα Νικολακοπούλου-Νίκος Καραθάνος
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΡΟΝΤΗΡΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑΣ ARTPORT II «Το Αϊβαλί η Πατρίδα μου» μια θεατρική αφήγηση βασισμένη στο βιβλίο του Φώτη Κόντογλου 9-24 Σεπτεμβρίου για 14 παραστάσεις
Παίζουν: Χάρις Αλεξίου και Όλια Λαζαρίδου.
Σκηνοθεσία: Όλια Λαζαρίδου
Μουσική επιμέλεια: Ανδρέας Κατσιγιάννης
Σκηνικά: Δάφνη Ρόκου - Μαγδαληνή Αυγερινού
Κοστούμια: Εύα Νάθενα
Φωτισμοί: Νίκος Βλασόπουλος
Βοηθός σκηνοθέτη: Δανάη Ρούσσου
Συμμετέχουν μέλη της ορχήστρας Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας υπό τη διεύθυνση Ανδρέα Κατσιγιάννη.
Σαντούρι: Ανδρέας Κατσιγιάννης - Σταυρούλα Σπανού
Βιολί: Σωτήρης Μαργώνης - Δημήτρης Στεφόπουλος
Ούτι: Γεώργιος Παππάς - Χάρης Τριανταφυλλίδης
Κιθάρα: Θεοδόσης Συκιώτης
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.