Στα μαγικά νερά της παιδικής λογοτεχνίας βουτά ο
Αλέξης Σταμάτης με το νέο του βιβλίο που έχει τίτλο «
Ταλεντίνα» και κυκλοφορεί στις 17 Οκτωβρίου από τις
εκδόσεις Καστανιώτη. Πρόκειται για το δεύτερο κατά σειρά
παιδικό βιβλίο του γνωστού συγγραφέα μετά το βραβευμένο «Ο Άλκης και ο Ελέφαντας» του 2008.
Ποιος ήταν ο λόγος που έστρεψε ξανά το ενδιαφέρον του στην παιδική λογοτεχνία; Πιθανότατα το γεγονός ότι έγινε πατέρας όταν απέκτησε την αγαπημένη του Εύα. Ίσως πάλι επειδή ήθελε να τεστάρει το ταλέντο του. Πιθανόν όμως για να τον διαβάζει ο Ερμής, ο γιός του, που λατρεύει τα βιβλία και τη μουσική.
Η Λυδία είναι μια μικρή, καταπληκτική πιανίστα. Όπου και να παίζει οι άνθρωποι ενθουσιάζονται! Είναι ένα χαρούμενο, έξυπνο και ταλαντούχο κοριτσάκι που έχει μια… κρυφή φίλη. Την Ταλεντίνα. Η Ταλεντίνα της δίνει μια εσωτερική δύναμη για να παίζει υπέροχα. Και η Λυδία, σε κάθε συναυλία την ευχαριστεί μυστικά. Μετά από μια παράσταση όμως, η Λυδία κάτι δε θυμάται…