Δήμος Αθηναίων: Παρουσιάζει την δημοφιλή οπερέτα «Βαφτιστικός« στο θέατρο Ολύμπια
Σε σκηνοθεσία και μουσική διεύθυσνη Γιώργου Πέτρου
Την πιο δημοφιλή ελληνική οπερέτα, τον «Βαπτιστικό» τουΘεόφραστου Σακελλαρίδη, παρουσιάζει ο Δήμος Αθηναίων στο ιστορικό Ολύμπια, Δημοτικό Μουσικό Θέατρο «Μαρία Κάλλας». Την παράσταση, που θα κάνει πρεμιέρα στις 16 Δεκεμβρίου, σκηνοθετεί και διευθύνει ο καταξιωμένος αρχιμουσικός Γιώργος Πέτρου.
Οι πασίγνωστες μελωδίες, η ανάλαφρη σάτιρα, οι ξεκαρδιστικές ιστορίες έρωτα, αγάπης και ξελογιάσματος, διαβολικών συμπτώσεων, μεταμφιέσεων, παρεξηγήσεων, και ανθρώπινων χαρακτήρων, οι οποίοι δρουν με φόντο την Αθήνα των αρχών του 20ού αιώνα και τις μάχες του ελληνικού στρατού στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο είναι τα βασικά «συστατικά» του «Βαφτιστικού». Η περέτα παρουσιάζεται στην αυθεντική εκδοχή της θρυλικής πρεμιέρας του 1918 με την λαμπερή ενορχήστρωση του ίδιου του Σακελλαρίδη.
«Μια Ελλάδα πλούσια, χαρούμενη, ερωτεύσιμη... μια Αθήνα πανέμορφη, ολοζώντανη με ήχους και αρώματα από τις ωραιότερες μουσικές του κόσμου: βιεννέζικα βαλς, πόλκες, μαζούρκες και τανγκό που στροβιλίζονται σε ήχο ελληνικό. Είναι η χώρα του "Βαφτιστικού" και η Αθήνα που αγαπάμε. Η θρυλική οπερέτα του Θεόφραστου Σακελλαρίδη "μυρίζει" Αθήνα, όπως έλεγε ο δημιουργός της πριν από 100 χρόνια. Η υπέροχη ενορχήστρωση του συνθέτη χαρίζει στο έργο μοναδικά χρώματα που συνδέουν το αριστούργημα του Σακελλαρίδη με τους ήχους του Johann Strauss, του Franz Lehár και του Jacques Offenbach κάνοντας την μουσική να διασκεδάζει, να χαμογελά και να παιχνιδίζει μέσα από απρόσμενες εκπλήξεις. Όλα αυτά, χωρίς νοσταλγία για το παρελθόν. Ο Βαπτιστικός είναι ένα έργο "σύγχρονο" που δείχνει ανοιχτά τις ομορφιές και τις παθογένειες της χώρας μας. Το παλιό γίνεται νέο γιατί η αγάπη μας για την Ελλάδα κοιτάζει μπροστά. Γιατί η πόλη μας είναι πανέμορφη. Γιατί η μουσική μας, μας ανήκει και οφείλουμε να την φροντίζουμε. Και γιατί το γέλιο είναι αντίδοτο σε όλες τις δυσκολίες. Το γλέντι λοιπόν αρχίζει...» σημειώνει ο Γιώργος Πέτρου.
Στην παράσταση συμμετέχουν αξιόλογοι Έλληνες λυρικοί πρωταγωνιστές, όπως οι Άννα Στυλιανάκη, Χρύσα Μαλιαμάνη, Μαρισία Παπαλεξίου, Μάρθα Σωτηρίου, Δημήτρης Παξόγλου, Χάρης Ανδριανός και Τάσης Χριστογιαννόπουλος, ο ηθοποιός, Θανάσης Τσαλταμπάσης, η Συμφωνική Ορχήστρα και η Χορωδία Δήμου Αθηναίων.
Όλα όσα πρέπει να κάνουμε για να παραμείνουμε ενυδατωμένοι και ασφαλείς όταν οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα αυξημένες – Η σημασία της ποιότητας του νερού.
Η δεύτερη κατά σειρά δράση του φετινού προγράμματος (2024) πραγματοποιήθηκε μεταξύ 21 και 24 Ιουνίου στη Σαντορίνη, συγκεντρώνοντας από ακτές και βυθούς το διόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος των 306,5 κιλών απορριμμάτων.
Το στρατηγικό πλάνο της Coca-Cola Τρία Έψιλον βασίζεται στον ψηφιακό και τεχνολογικό μετασχηματισμό, και στοχεύει στη βιωσιμότητα και την ενίσχυση της κοινωνίας.