Μέγαρο Μουσικής Αθηνών: Μουσική παράσταση για όλη την οικογένεια βασισμένη σε δημοφιλές έργο του Σαίξπηρ
Σκηνοθετεί και πρωταγωνιστεί η Νάντια Κοντογεώργη
Βασισμένη στο πασίγνωστο θεατρικό έργο του Ουίλλιαμ Σαίξπηρ και στις υπέροχες μελωδίες του Φέλιξ Μέντελσον, είναι η νέα μουσική παράσταση «Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας» που ανεβάζει τοΜέγαρο Μουσικής Αθηνών, την Κυριακή 22 Ιανουαρίου στις 12:30 το μεσημέρι στην Αίθουσα Χρήστος Λαμπράκης.
Πρόκειται για μια παράσταση η οποία απευθύνεται σε όλη την οικογένεια και φέρει την σκηνοθετική υπογραφή τηςΝάντια Κοντογεώργη η οποία και πρωταγωνιστεί μαζί με τους ηθοποιούς Ιωάννα Τριανταφυλλίδη, Κίμων Κουρή, Λυδία Τζανουδάκη και Στράτο Λύκος που συνοδεύονται από τη Συμφωνική Ορχήστρα και τη Χορωδία της ΕΡΤ, σε μουσική διεύθυνση, ο Στάθης Σούλης
Η πιο γνωστή μελωδία του Μέντελσον, το Εμβατήριο του γάμου, έχει γραφτεί για το «Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας», την ωδή του Σαίξπηρ στον έρωτα. Νεράιδες, ξωτικά, ένα δάσος γεμάτο εκπλήξεις, δύο ζευγάρια που κυνηγούν και κυνηγιούνται, ένας περιπλανώμενος θίασος, ένας βασιλικός γάμος. Μια θεία συμφωνική μουσική εξιστορεί την υπόθεση, αποτυπώνοντας τον ήχο των φύλλων που θροΐζουν, τα νανουρίσματα των νεράιδων, τα γκαρίσματα του γαϊδάρου, τη μεταμόρφωση, την αλήθεια της στιγμής και την άλλη αλήθεια, της φαντασίας. Οι ηθοποιοί γίνονται τα ομιλούντα όργανα της ορχήστρας, και η χορωδία, η παραμυθένια φωνή του δάσους.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!