Σάντρα Μίλο: Πέθανε η Ιταλίδα ηθοποιός που είχε παίξει σε ταινίες του Φεντερίκο Φελίνι
Η γνωστότερη ερμηνεία της ήταν, αναμφίβολα, στο έργο 8½ του Φελίνι, το οποίο βραβεύθηκε με Όσκαρ
Πέθανε σήμερα στην Ρώμη, σε ηλικία ενενήντα ετών, η Ιταλίδα ηθοποιός Σάντρα Μίλο. Στην κινηματογραφική της σταδιοδρομία, τα τελευταία εξήντα χρόνια είχε συνεργαστεί με κορυφαίους σκηνοθέτες , όπως τους Ρομπέρτο Ροσσελίνι, Φεντερίκο Φελίνι, Λουίτζι Τζάμπα και Ντίνο Ρίζι.
Η γνωστότερη ερμηνεία της ήταν, αναμφίβολα, στο έργο 8½ του Φελίνι, το οποίο βραβεύθηκε με Όσκαρ. Σύμφωνα με όσα είχε δηλώσει και η ίδια, για σειρά ετών διατήρησε και δεσμό με τον πασίγνωστο Ιταλό σκηνοθέτη της «Γλυκιάς Ζωής».
Στην δεκαετία του ογδόντα παρουσίασε σειρά εκπομπών στην ιταλική δημόσια τηλεόραση Rai και συμμετείχε σε πρωτοβουλίες και συνέδρια του σοσιαλιστικού κόμματος του Μπετίινο Κράξι.
Στα ογδόντα επτά της χρόνια, είχε λάβει το ιταλικό κινηματογραφικό βραβείο Ντάβιντ, για την συνολική τη πορεία στον χώρο της τέχνης. Όπως γράφει ο Τύπος, «ήταν, αναμφίβολα, μια από τις δημοφιλέστερες Ιταλίδες ηθοποιούς».
Κλείσιμο
"Una volta Fellini disse di me che sono una persona interessata alle cose, ma fino a un certo punto. Secondo lui questa era la saggezza: non innamorarsi eccessivamente delle cose". Addio a #SandraMilo, attrice tra le più popolari del cinema italiano. pic.twitter.com/hWYMMdx1a8
«Αγαπούσα πολύ τον Μαρτσέλο Μαστρογιάνι, αλλά χωρίς την έλξη που τόσες γυναίκες ένιωθαν για έναν τόσο όμορφο και γοητευτικό άνδρα. Ο Μαρτσέλο ήταν πιο ελαφρύς, ο Φεντερίκο είχε περισσότερο βάθος, αλλά, κατά κάποιο τρόπο, είναι σαν ο ένας να συμπλήρωνε τον άλλον, σαν ο ένας να διέθετε τα γνωρίσματα, τα χαρακτηριστικά στα οποία ο άλλος υστερούσε», είχε δηλώσει η Σάντρα Μίλο.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.