«Με το μυαλό και την καρδιά»: Ο Γιώργος Χατζής γράφει μουσική για τη Σοφία Παπουλάκου
Σε στίχους του Χάρη Κονδύλη
«Με το μυαλό και την καρδιά» τιτλοφορείται το νέοτραγούδι σε μουσική του βραβευμένου συνθέτη Γιώργου Χατζή, στίχους Χάρη Κονδύλη και ερμηνεία Σοφίας Παπουλάκου. Από το πρώτο άκουσμα κιόλας, καταλαβαίνει κανείς ότι πρόκειται για ένα ατμοσφαιρικό ερωτικό ζεϊμπέκικο -και είναι διαθέσιμο ήδη σε όλες τις ψηφιακές πλατφόρμες.
Η γνήσια λαϊκή φωνή της Σοφίας Παπουλάκου «αγκαλιάζει» τη μουσική και τον στίχο, χαρίζοντάς μας μία μοναδική ερμηνεία, λαξευμένη σε λαϊκά μονοπάτια του παρελθόντος, με τελικό προορισμό το σήμερα. Με τη σειρά του, ο Χάρης Κονδύλης, ένας πολλά υποσχόμενος νέος στιχουργός, μας ταξιδεύει με την πένα του στον κόσμο του έρωτα και της αγάπης.
«Με το μυαλό και την καρδιά στη σκέψη μπερδεμένα τον άνεμο παρακαλώ να σ’ έφερνε σε μένα, μαχαίρι δίκοπο η ζωή στα δυο που είναι κομμένη, θα 'σαι για πάντα μέσα σου σκληρά φυλακισμένη»
Κλείσιμο
Το τραγούδι, που κυκλοφορεί από τη Cicadart, συνοδεύεται από music video κινηματογραφημένο σε studio ηχογράφησης, παρουσιάζοντάς μας τους δημιουργούς και την ερμηνεύτρια επί το έργον και θυμίζοντάς μας ότι οι παρέες γράφουν τη δική τους ιστορία, υπηρετώντας την τέχνη και τη μουσική δημιουργία.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.