Την 198η επέτειο της
Ηρωικής Εξόδου της Φρουράς του Μεσολογγίου τιμά ο Σύλλογος Μεσολογγιτών Αττικής «Η ιερά Πόλις» το Σάββατο 20 και την Κυριακή 21 Απριλίου 2024.
Το Σάββατο 20 Απριλίου, στις 19:30, στο
Πνευματικό Κέντρο Ρουμελιωτών (Δαφνομήλη 1 Κολωνακι) θα μιλήσει ο δημοσιογράφος- συγγραφέας
Παντελής Μπουκάλας με θέμα: «Το Μεσολόγγι στα Απομνημονεύματα των Αγωνιστών και στην ποίηση».
Στην ίδια εκδήλωση, το
Πειραϊκό Φωνητικό Σύνολο «Libro Coro» υπό την διεύθυνση της μαέστρου Ανθής Γουρουντή, θα ερμηνεύσει μελοποιημένη ποίηση του Διονυσίου Σολωμού, ενώ η υψίφωνος Vivian Douglas θα ερμηνεύσει «Το Μοιρολόι του Μεσολογγίου».
Την Κυριακή 21 Απριλίου, στις 11πμ, θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση στην
Μητρόπολη Αθηνών. Τον πανηγυρικό της ημέρας θα εκφωνήσει ο πρόεδρος της Διεθνούς Αδελφότητας Απογόνων Ελεύθερων Πολιορκημένων. Θα ακολουθήσει πομπή προς το Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη, όπου θα γίνει κατάθεση στεφάνων.
Παράλληλα, ο
δήμος Ι.Π. Μεσολογγίου θα πραγματοποιήσει συμβολική διαμαρτυρία με Φιλαρμονικές και τη συμμετοχή πλήθους δημοτών στις 13:00 το μεσημέρι της Κυριακής στο Σύνταγμα, εις ένδειξη διαμαρτυρίας για τον νέο δικαστικό χάρτη, που υποβαθμίζει το
Πρωτοδικείο Μεσολογγίου. Η διαμαρτυρία, όπως έχει διευκρινιστεί από τη δημοτική αρχή, δεν εντάσσεται στο πολιτιστικό διήμερο του Συλλόγου Μεσολογγιτών Αττικής.
Ειδήσεις σήμερα:
H αποκαλυπτική φωτογράφιση της Μόνικα Μπελούτσι: Είμαι 59 ετών, θέλω να γεράσω με ειρηνικό τρόπο
Λόρδος Βύρωνας: Η μυθιστορηματική ζωή του μεγάλου Βρετανού Φιλέλληνα που πέθανε πριν 200 χρόνια
Νέα γκάφα Μπάιντεν: Κανίβαλοι έφαγαν τον θείο μου κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου