Τρισδιάστατη αναπαράσταση της Αμφίπολης και σύγκριση με Παρθενώνα, Γκίζα και Ταζ Μαχάλ!
Εξακολουθεί να εντυπωσιάζει, με καθε τρόπο, ο τύμβος Καστά
UPD:
Ένα βίντεο τρίλεπτης διάρκειας, με αντικείμενο και πάλι τον πολυσυζητημένο τάφο της Αμφίπολης, κάνει το γύρο του Διαδικτύου.
Πρόκειται για μια δημιουργία της ομάδας «Ancient Greece 3D», η οποία, όπως φαίνεται και από το όνομά της, επιχειρεί μια τρισδιάστατη αναπαράσταση του τύμβου Καστά, παρουσιάζοντας, σε «slow motion», τον εντυπωσιακό τάφο.
Κλείσιμο
Ξεκινώντας από τις Σφίγγες, η εικόνα περνά εν συνεχεία στο εσωτερικό του τάφου, στις Καρυάτιδες και στο εντυπωσιακό ψηφιδωτό με την αρπαγή της Περσεφόνης.
Ακολούθως, επιχειρείται μια πρώτη σύγκριση σε μέγεθος, από κάθε οπτική γωνία, με τον Παρθενώνα, τη Μεγάλη Σφίγγα της Γκίζας και το Ταζ Μαχάλ της Ινδίας.
Η ομάδα «Ancient Greece 3D» αποτελείται από τους Αποστόλη Θεωνά και Παναγιώτη Σταματόπουλο, οι οποίοι δημιούργησαν το βίντεο και το «έντυσαν» μουσικά με το «Great Drama» του Cyril Nikitin.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.