Συναυλία της ΕΡΤ για γιατρούς και νοσηλευτές στο νοσοκομείο «Ευαγγελισμός» - Δείτε βίντεο
Οχτώ μουσικοί έδωσαν μια μικρή συναυλία με έργα των Μάνου Χατζιδάκι και Μίκη Θεοδωράκη
Ένα διαφορετικό «ευχαριστώ» είπαν τη Δευτέρα τα μέλη της Ορχήστρας Σύγχρονης Μουσικής της ΕΡΤ στους γιατρούς και νοσηλευτές που δίνουν μάχη με τον κορωνοϊό.
Με όλα τα αναγκαία μέτρα προστασίας, οχτώ μουσικοί βρέθηκαν στον προαύλιο χώρο του νοσοκομείου «Ευαγγελισμός», όπου έδωσαν μια μικρή συναυλία με έργα των Μάνου Χατζιδάκι και Μίκη Θεοδωράκη.
Κλείσιμο
Μεταξύ των έργων που παρουσιάστηκαν ήταν τα «Μην τον ρωτάς τον ουρανό», «Έλα πάρε μου τη λύπη», «Επτά τραγούδια θα σου πω» του Μάνου Χατζιδάκι, «Απρίλης», «Του μικρού βοριά», «Βάρκα στον γιαλό» του Μίκη Θεοδωράκη κ.α.
Τους οκτώ μουσικούς της ΕΡΤ διηύθυνε ο Γιώργος Αραβίδης και στο σχήμα συμμετείχαν οι μουσικοί Στάθης Λασκαρίδης, Βασίλης Δήμος, Γεώργιος Κωνσταντινίδης, Ναυσικά Δέββε, Αναστάσιος Γρηγορόπουλος, Λεωνίδας Γρηγορόπουλος, Αριάδνη Πόλκα και Αριστείδης Σκληρός.
Όπως τόνισαν τα στελέχη της Ορχήστρας Σύγχρονης Μουσικής, η συναυλία «ήταν ένα ελάχιστο «ευχαριστώ» στους χιλιάδες γιατρούς και τους νοσηλευτές που δίνουν ακούραστα τη γενναία μάχη εναντίον του ιού, αλλά και μια νότα αισιοδοξίας για τους συμπολίτες μας που νοσηλεύονται στο συγκεκριμένο νοσοκομείο αναφοράς και κάποιοι από αυτούς αντιμετωπίζουν τη μεγάλη δοκιμασία του Covid-19».
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town