Ζέλικο Γιοκσίμοβιτς: 20 χρόνια μετά την Eurovision, «επιστρέφει» με τραγούδι στα ελληνικά και τα σερβικά - Δείτε βίντεο
«Έλα δώσε» σε δύο γλώσσες από τον σπουδαίο καλλιτέχνη των Βαλκανίων
Ο μεγαλύτερος τραγουδιστής και συνθέτης ποπ μουσικής στα Βαλκάνια, Ζέλικο Γιοκσίμοβιτς, μόλις κυκλοφόρησε την απόλυτη καλοκαιρινή επιτυχία σε δύο γλώσσες, στα ελληνικά και στα σερβικά, θυμίζοντας έντονα τις μεγαλύτερες επιτυχίες του, πριν από 20 χρόνια. Το τραγούδι «Έλα Δώσε» γράφτηκε από τη Βάγια Καλαντζή, γνωστή για τις μεγάλες της επιτυχίες, ενώ τη μουσική συνέθεσε ο ίδιος ο Σέρβος καλλιτέχνης.
Είκοσι χρόνια μετά την κυκλοφορία του "Lane Moje", που έκανε... χαμό στην Eurovision, ο Γιοκσίμοβιτς εμπνεύστηκε να κυκλοφορήσει ένα τραγούδι στην ελληνική γλώσσα, αφού όπως δηλώνει, αισθάνεται την Ελλάδα ως δεύτερο σπίτι του, μετά τη συνεργασία του με σπουδαίους σύγχρονους λαϊκούς και έντεχνους καλλιτέχνες.
Κλείσιμο
Στις αρχές της χρονιάς, είχε ανακοινώσει ότι σύντομα έρχονται νέα τραγούδια, προκαλώντας σάλο στα κοινωνικά δίκτυα, όταν δημοσίευσε μόνο ένα σύντομο teaser του κομματιού «Ela». Πιστός στην υπόσχεσή του, εξέπληξε το κοινό με την ταυτόχρονη κυκλοφορία του τραγουδιού σε δύο γλώσσες -κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία της βαλκανικής μουσικής. Ο ίδιος μιλά έξι γλώσσες: σερβικά, ρωσικά, πολωνικά, ελληνικά, αγγλικά και γαλλικά.
«Όλα τα τραγούδια του νέου άλμπουμ είναι τεσσάρων ή πέντε ετών και τα έχω κρατήσει με πείσμα στο συρτάρι. Γιατί περίμενα τόσο πολύ να τα κυκλοφορήσω; Μου αρέσει να πειραματίζομαι με τη μουσική και είχα άλλες δεσμεύσεις που δεν μου επέτρεπαν, αλλά πιστεύω το φθινόπωρο θα είναι η στιγμή που αυτά τα τραγούδια θα παραδοθούν στο κοινό και θα γίνουν δικά τους» δήλωσε πρόσφατα.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!