Πτώση 1,97% στις 725 μονάδες για τον γενικό δείκτη
Δημήτρης Παφίλας
UPD:
Δυο ημέρες μετά το μηδενισμό των μετόχων της Proton Bank από την κρατικοποίηση της - και παρόλο που η κυβέρνηση δήλωσε ότι δεν θα κρατικοποιηθούν οι υπόλοιπες τράπεζες- οι τραπεζικές μετοχές στην Αθήνα συνέχισαν την καθοδική τους πορεία προς το μηδέν (σ.σ.: οι αγορές μας έχουν διδάξει ότι, αν και μικρό, το ενδεχόμενο του μηδενισμού των τραπεζών είναι υπαρκτό!).
Για όσο διάστημα διατηρείται η αβεβαιότητα του τραπεζικού «κουρέματος» -για το οποίο φαίνεται ότι υπάρχει …πλειοδοτικός διαγωνισμός σε εξέλιξη από τις Βρυξέλλες (ο Γιούνκερ είπε για 50% ότι συζητάνε) έως την Ένωση Γερμανικών Τραπεζών (θέλει μέχρι 30% )- οι τραπεζικές μετοχές δεν πρόκειται να ανακάμψουν.
Κλείσιμο
Ο Γενικός Δείκτης έκλεισε στις 725,45 μονάδες σημειώνοντας πτώση 1,97%, ενώ προηγούμενα η πτώση είχε φθάσει έως και 2,7% στο ταμπλό.
Η σηματωρός μετοχή της Εθνικής έκλεισε στα 1,60 ευρώ καταγράφοντας πτώση 15,79%. Κατάρρευση για τη μετοχή της Eurobank, η οποία έφθασε τα 0,56 λεπτά χάνοντας 20% σε μια συνεδρίαση. Πτώση 19% για την Τράπεζα Πειραιώς. Βουτιά κατά 28% (!) σημείωσε το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο. Πτώση 19,4% για την Alpha Bank και 7,95% για τη Marfin Popular.
Στον αντίποδα κέρδη 16,18% για την MIG, 6,42% για τον Τιτάνα, 1,61% για τον ΟΤΕ και 3,33% για τη Μυτιληναίος.
Κέρδη κατέγραψε και ο σαραντάρης, με την ΕΧΑΕ να κλείνει με άνοδο 4,47%, το Υγεία 4,82%, η Τέρνα Ενεργειακή με 1,10% και ο Φουρλής με 0,36% και η Frigoglass με 3,93%. Στα 51,8 εκατ. ευρώ ανήλθαν οι συνολικές συναλλαγές.
Την ώρα που τερματιζόταν η συνεδρίαση στην Αθήνα, οι ευρωπαϊκές αγορές ήταν στο “κόκκινο” αλλά με σαφώς ηπιότερες απώλειες σε σχέση με νωρίτερα, ενώ ανάλογη ήταν η εικόνα και στην Wall Street.
Παράλληλα, ανέκαμψε το ευρώ, το οποίο δείχνει να σταθεροποιείται κοντά στα 1,3630 δολάρια.