Μιχάλης Πετράκης στο ΘΕΜΑ 104,6: Την αιθαλομίχλη προκάλεσαν τα τζάκια που δεν ζεσταίνουν τίποτα
«Τα περισσότερα θέματα περιβαλλοντικής παιδείας έχουν να κάνουν με το φιλότιμο. Δεν καίω ξύλα εμποτισμένα με χημικές ουσίες ή καδρόνια γιατί κάνουν κακό και σε μένα εκτός από τους άλλους» επισήμανε ο πρώην διευθυντής του Ινστιτούτου Περιβάλλοντος του Αστεροσκοπείου Αθηνών
Στα τζάκια απέδωσε ο περιβαλλοντολόγος Μιχάλης Πετράκης το φαινόμενο της αιθαλομίχλης που παρουσιάστηκε πάνω από την Αθήνα και άλλες μεγάλες πόλεις κυρίως την ημέρα των Χριστουγέννων.
Όπως είπε στο ΘΕΜΑ 104,6 «τα τζάκια δεν ζεσταίνουν στην πραγματικότητα. Δεν θεωρείται το τζάκι ότι μπορεί να καλύψει θερμικά ένα μεγάλο χώρο όπως είναι τα περισσότερα σαλόνια. Το ανάβουμε κυρίως το βράδυ και για την εορταστική ατμόσφαιρα».
Κλείσιμο
Σύμφωνα με τον πρώην διευθυντή του Ινστιτούτου Περιβάλλοντος του Αστεροσκοπείου Αθηνών «τα περισσότερα θέματα περιβαλλοντικής παιδείας έχουν να κάνουν με το φιλότιμο. Δεν καίω ξύλα εμποτισμένα με χημικές ουσίες ή καδρόνια γιατί κάνουν κακό και σε μένα εκτός από τους άλλους».
Όπως επισήμανε, τέλος, οι κίνδυνοι «είναι κυρίως στο αναπνευστικό σύστημα καθώς όταν λέμε μικροσωματίδια εννοούμε ότι εισχωρούν στους πνεύμονες και δεν φιλτράρονται».
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town