Euro 2024: Αγγλία-Ελβετία και Γερμανία-Ισπανία τα πρώτα ζευγάρια στους 8 - Δείτε τα γκολ

Αγγλία και Ισπανία προκρίθηκαν με ανατροπές κόντρα σε Σλοβακία και Γεωργία αντίστοιχα και ετοιμάζονται για τις σπουδαίες αναμετρήσεις στα προημιτελικά του Euro 2024

arthrou-euro24
Η Αγγλία είδε τον... χάρο με τα μάτια της καθώς απέφευγε έναν ντροπιαστικό αποκλεισμό λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα με την Σλοβακία, ενώ η Ισπανία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους απίθανους Γεωργιανούς δεν πανικοβλήθηκε και έφερε τούμπα το ματς στους σημερινούς αγώνες για τους 16 του Euro 2024.

Αγγλία-Σλοβακία 2-1

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d2dknfwkvjgh)

Η Σλοβακία απείχε 90 δευτερόλεπτα από τη μεγαλύτερη στιγμή της ποδοσφαιρικής της ιστορίας, αλλά ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής στην Ευρώπη τη φετινή σεζόν, αν και άφαντος για 95 σχεδόν λεπτά μ' ένα γκολ ποίημα έδωσε το φιλί της ζωής στην Αγγλία η οποία εν τέλει πήρε το εισιτήριο για τους 8 στην παράταση.

Κι από το «They are cooming back» που ήταν έτοιμοι να αναφέρουν περιπαικτικά όλοι στους τίτλους τους οι Άγγλοι εξακολουθούν να πιστεύουν οτι το περίφημο σύνθημα «It' coming home» (η -κούπα- θα επιστρέψει σπίτι) θα πραγματοποιηθεί.

Στο πρώτο ημίχρονο η Σλοβακία ήταν εκπληκτική, κινδύνεψε ελάχιστα και πήε το προβάδισμα στο 25' με τον Σρανζ ο οποίος έφτασε τα τρία γκολ, ενώ έχασε ευκαιρίες και για μεγαλύτερο προβάδισμα.

Η Αγγλία που ήταν απογοητευτική, είδε το γκολ του Φόντεν στο 50' να ακυρώνεται ως οφσάιν, τον Κέιν να αστοχεί μόνος του στο 78' και τον Ράις να σημαδεύει το δοκάρι στο 81' κι εκεί που όλοι πίστευαν οτι τα πάντα είχαν τελειώσει από το πλάγιο (!) του Γουόκερ ο Μεϊνού πήρε την κεφαλιά κι ο Μπέλιγχαμ με ανάποδο ψαλιδάκι έκανε το 1-1 στο 94 και 30 δευτερόλεπτα.

Οι Σλοβάκοι δεν πίστευαν και το σοκ έγινε πιο δυνατό όταν στα 50 δευτερόλεπτα απο την έναρξη της παράτασης από την στραβοκλωτσιά του Έσε και την κεφαλιά το Τόνεϊ βγήκε ασίστ στον Κέιν για το 2-1... Κι η μοναδική στιγμή που κινδύνευσαν με ισοφάριση ήταν το 105' όταν ο Πέκιαρικ από τα 2 μέτρα έστειλε τη μπάλα άουτ στην κενή εστία...

Πάντως η Αγγλία με ανάλογη εμφάνιση κόντρα στην Ελβετία στους 8 δύσκολα να μπορέσει να τα καταφέρει...

Ισπανία-Γεωργία 4-1

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d2dne641mzpd)

Το όμορφο παραμύθι της Γεωργίας ολοκληρώθηκε στην Κολωνία στις όχθες του Ρήνου όπου η κορυφαία ομάδα του Euro μπορεί να είδε την εστία της να παραβιάζεται για πρώτη φορά (μάλιστα με το 8ο αυτογκόλ στο τουρνούα), αλλά δεν έχασε την ψυχραιμία της και με σωστό ποδόσφαιρο έκανε την ανατροπή.

Οι Γεωργιανοί αφού ξεπέρασαν τα πρώτα λεπτά της πίεσης είδε τον Λε Νορμάν στο 18' να σκοράρει στη λάθος εστία και στη συνέχεια ξεθάρρεψαν έχοντας αρκετές επικίνδυνες αντεπιθέσεις.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d2dlfvnzox8x)

Μεγάλη φάση βέβαια δεν προέκυψε και στο 39' ο Ρόδρι με πλασέ από τη γραμμή της περιοχής νίκησε τον Μαρμαντασβίλι και λύτρωσε τους Ισπανούς.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d2dlkcer4f55)

Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στο 51' όταν ο Γιαμάλ (έγινε ο πρώτος έφηβος με δύο ασίστ σε τελική φάση Euro) με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Ρουίθ μόνο του στην περιοχή κι ο άσος της Παρί με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d2dml5cs2swx)

Οι Γεωργιάνοι δεν είχαν το κουράγιο για να διεκδικήσουν την επιστροφή, για να ακολουθήσουν δύο εντυπωσιακά γκολ των Νίκο Γουίλιαμς, Όλμο που σφράγισαν οριστικά την πρόκριση και το μεγάλο ραντεβού με τη Γερμανία την ερχόμενη Παρασκευή (6/7).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d2dn7py4p6j5)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d2dn8zja38s9)