Βίντεο-ντοκουμέντο: Ελληνικό Mirage καταδιώκει τουρκικό F-16 στο Αιγαίο! - «Τον έχω!» λέει ο πιλότος
Το σκληρό dogfight έγινε την Κυριακή στο Κεντρικό Αιγαίο, περίπου την ώρα που άλλα τουρκικά F-16 παρενοχλούσαν ελικόπτερο με τον υπουργό Εθνικής Άμυνας και τον αρχηγό ΓΕΕΘΑ
Μάκης Πολλάτος
Τουρκικό μαχητικό αεροσκάφος F-16 βρίσκεται μπροστά από τα σκοπευτικά ελληνικού μαχητικού αεροσκάφους Mirage. Το βίντεο που φέρνει στη δημοσιότητα το protothema.gr είναι από την προχθεσινή Κυριακή 3 Μαΐου και η αερομαχία που θα παρακολουθήσετε σημειώθηκε στο Κεντρικό Αιγαίο, περίπου την ώρα που δύο άλλα τουρκικά F-16 παρενοχλούσαν το ελληνικό στρατιωτικό ελικόπτερο τύπου NH-90 το οποίο μετέφερε τον υπουργό Εθνικής Άμυνας Νίκο Παναγιωτόπουλοκαι τον αρχηγό ΓΕΕΘΑ στρατηγό Κωνσταντίνο Φλώρο στις Οινούσσες, την Παναγιά, το Αγαθονήσι και το Φαρμακονήσι.
«Τον έχω» ακούγεται να λέει ο Έλληνας πιλότος του Mirage που καταδιώκει τον Τούρκο χειριστή του F-16. O Τούρκος προσπαθεί να ξεφύγει κάνοντας ελιγμούς. Ομως ο Έλληνας πιλότος του Mirage βάζει το τουρκικό F-16 σε παραμέτρους βολής και λοκάρει τον αντίπαλο. Είναι η εικονική αναχαίτιση του τουρκικού μαχητικού αεροσκάφους που μπήκε χωρίς άδεια στο FIR Αθηνών και στη συνέχεια παραβίασε τον ελληνικό εναέριο χώρο.
Δείτε το βίντεο ντοκουμέντο από τη σκληρή αερομαχία με τον ήχο ψηλά:
Αυτή είναι μία απόδειξη, ένα τρανταχτό ντοκουμέντο από την καθημερινότητα των Ελλήνων πιλότων στο Αιγαίο. Αυτού που ο εκπρόσωπος του τουρκικού ΥΠΕΞ Χαμί Ακσόι χαρακτήρισε σαν πτήσεις... ρουτίνας και ζήτησε συζητήσεις για στρατιωτικά Μέτρα Οικοδόμησης Εμπιστοσύνης...
Κλείσιμο
Την Κυριακή 3 Μαϊου, οκτώ τουρκικά μαχητικά αεροσκάφη τύπου F-16, οπλισμένα με πυραύλους αέρος-αέρος, έκαναν 13 χαμηλές πτήσεις πάνω από μια σειρά από ελληνικά νησιά. Τα τουρκικά μαχητικά αεροσκάφη προχθές Κυριακή έκαναν υπερπτήσεις στις Οινούσσες, στο Αγαθονήσι, τους Αρκιούς, τους Λειψούς, το Φαρμακονήσι και τη νήσο Παναγιά.
Δείτε βίντεο-ντοκουμέντο: Ελληνικό Mirage καταδιώκει τουρκικό F-16 στο Αιγαίο! - «Τον έχω!» λέει ο πιλότος
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.