Το φως της δημοσιότητας είδε σήμερα βίντεο-ντοκουμέντο από τη στιγμή που οι πυροσβεστικές δυνάμεις
ανασύρουν το «
τέρας του Κάβου» από τη χαράδρα στην οποία παγιδεύτηκε κατά την προσπάθειά του να γλιτώσει από τις Αστυνομικές δυνάμεις.
Κέρκυρα - Αποκλειστικό | Βίντεο από την διάσωση του "βιαστή του Κάβου"
Η στιγμή που οι αρχές ανέσυραν από την χαράδρα 200 μέτρων τον 47χρονο «βιαστή του Κάβου»
Δημοσιεύτηκε από Start tv Kerkira στις Κυριακή, 24 Μαΐου 2020
«Πλησιάσαμε στο σημείο μέσω θαλάσσης και μετά ανεβήκαμε στο λόφο. Η περιοχή ήταν πολύ δύσβατη και χρειάστηκαν περισσότερο από δυόμιση ώρες για να καταφέρουμε να διασώσουμε τον 47χρονο» δήλωσε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο Διοικητής της Πυροσβεστικής νομού Κέρκυρας, Νίκος Κολοβός, ο οποίος χαρακτήρισε την επιχειρήσει «δύσκολη».
Υπενθυμίζεται ότι ο 47χρονος νοσηλεύεται στο Νοσοκομείο της Κέρκυρας και φέρει κάταγμα ισχίου, στο πόδι, έχει αιμάτωμα νεφρού, κάταγμα στα πλευρά και στον σπόνδυλο.
Μάλιστα, από τα ευρήματα της αστυνομίας φαίνεται πως ο Δημήτρης Ασπιώτης ήταν βαριά οπλισμένος.
Πώς έφτασαν οι Αρχές στον εντοπισμό του
Ο φερόμενος ως βιαστής της 34χρονης Αλβανιδας ο οποίος αναζητούνταν εδώ και μέρες από τις αστυνομικές Αρχές, είχε καταφέρει να χτίσει μια μικρή ξύλινη καλύβα δίπλα στην παραλία Άγιος Γόρδιος στη περιοχή Λευκιμη της Κέρκυρας, προσποιουμενος τον ερημίτη ώστε να μπορέσει να περάσει απαρατήρητος. Η ανάγκη του όμως να αναζητήσει τροφη και νερό τον ανάγκαζε να περιφέρεται για ορισμένο χρονικό διάστημα σε καθημερινή ωστόσο βάση στη συγκεκριμένη παραλια την οποία επισκεπτεται κόσμος, ειδικά τα Σαββατοκύριακα.
Χθες λοιπόν στην παραλία του Αγίου Γορδιου βρέθηκαν αρκετοί επισκέπτες αλλά και ντόπιοι της περιοχής που κατέβηκαν για μια βουτιά εκμεταλλευομενοι τις ήπιες καιρικές συνθήκες. Ο Ασπιωτης έκανε το λάθος να βγει από την κρυψώνα του στη προσπάθεια να αναζητήσει τροφη και τότε ένας κάτοικος της περιοχής τον αναγνώρισε. Χωρις να τον πλησιάσει κάλεσε από το κινητό του τηλέφωνο την αστυνομία και το Λιμενικό προκειμένου να τους ενημερώσει για την παρουσία του αναζητουμενου στη παραλια.