«Φωτιά» πήρε η θάλασσα στην Ελλάδα το τελευταίο δεκαήμερο του Ιουνίου καθώς επικράτησαν ασυνήθιστα ασθενείς άνεμοι στο Βορειοδυτικό Αιγαίο Πέλαγος.
Το στοιχείο αυτό σε συνδυασμό με τις υψηλές θερμοκρασίες που σημειώθηκαν και συνεχίζονταιείχε ως αποτέλεσμα η θερμοκρασία της επιφάνειας της θάλασσας να αυξηθεί σημαντικά και να ξεπεράσει τοπικά τους 27°C νότια του Θερμαϊκού κόλπου.
Το γράφημα του meteo.gr που ακολουθεί δείχνει την εκτίμηση της θερμοκρασίας της επιφάνειας της θάλασσας από δορυφορικές μετρήσεις του αμερικάνικου δορυφόρου ΝΟΑΑ-18 (οι οποίες είναι σύμφωνες και με επιπλέον μετρήσεις ευρωπαϊκών δορυφόρων) και την απόκλιση των τιμών από τη μέση τιμή της περιόδου 2008-2018 την Πέμπτη 2 Ιουλίου 2020.
Κλείσιμο
Στο Βόρειο Αιγαίο και γενικά στη Βόρεια Ελλάδα την περίοδο 15 - 30 Ιουνίου 2020 η μέση ταχύτητα του ανέμου εκτιμήθηκε κατά μέσο όρο 10 km/h χαμηλότερη από τη μέση τιμή της περιόδου 1981-2010 ενώ στο Νότιο Αιγαίο ήταν πιο υψηλή κατά 15 km/h.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η θερμοκρασία της επιφάνειας της θάλασσας στην Ανατολική Μεσόγειο αυξάνεται τα τελευταία 30 χρόνια με ρυθμό σχεδόν διπλάσιο αυτού του ατμοσφαιρικού αέρα ως συνέπεια της παγκόσμιας υπερθέρμανσης.
Με το CHAMPION JET 2 της SEAJETS μπορείς να επισκεφτείς διαδοχικά Σέριφο, Σίφνο και Μήλο πιο γρήγορα από ποτέ, και να έχεις μια μοναδική ταξιδιωτική εμπειρία.
Ο δρόμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είχε πολλά εμπόδια, όμως τέσσερις σπουδαίοι αθλητές με την bwin στο πλευρό τους θα είναι εκεί να απολαύσουν το ταξίδι. Καλή επιτυχία Άννα, Δώρα, Απόστολε, Ελίνα!