Κρήτη: Σε εξέλιξη η φωτιά στο Σέλινο - Ολονύχτια μάχη έδωσαν οι πυροσβέστες
Λόγω των συνθηκών η κινητοποίηση σήμερα ισχύει με βάση την κατηγορία κινδύνου 4
Δύσκολο βράδυ για τον δήμο Καντάνου - Σελίνου και τις πυροσβεστικές δυνάμεις που όλο το βράδυ πολεμούσαν με τις φλόγες.
Η φωτιά μαίνεται για τρίτη μέρα στην περιοχή με όλες τις επίγειες (από Χανιά και άλλες περιοχές της Κρήτης) και εναέριες δυνάμεις (με το πυροσβεστικό ελικόπτερο) σε πλήρη κινητοποίηση.
Σύμφωνα με την Πολιτική Προστασία Περιφερειακής Ενότητας Χανίων, λόγω των ιδιαιτέρων συνθηκών με την πυρκαγιά να βρίσκεται η εξέλιξη, η κινητοποίηση σήμερα ισχύει με βάση την κατηγορία κινδύνου 4 (του πολύ υψηλού κινδύνου.)
Θυμίζουμε ότι χθες εκκενώθηκαν η Σκλαβοπούλα και νωρίτερα το Κεδρόδασος. Η φωτιά καίει χορτολιβαδική και καλλιεργήσιμη έκταση ενώ τα μέτωπά της ήταν αρκετά.
Κλείσιμο
Αξίζει να σημειωθεί ότι η φωτιά φαίνεται και από την Παλαιόχωρα
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.