Καθηγητής Τσακρής στον «Θέμα 104,6»: Είμαστε στο δεύτερο επιδημιολογικό κύμα - Τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα
«Αν δεν προλάβουμε να το ανακάμψουμε τώρα, τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα το επόμενο διάστημα», τόνισε ο καθηγητής μικροβιολογίας Αθανάσιος Τσακρής
«Στην ουσία είμαστε στο δεύτερο επιδημιολογικό κύμα κορωνοϊού και υπάρχει ιδιαίτερα αυξητική τάση και είναι πιθανό να δούμε πια και στις νοσηλείες αυξητικές τάσεις», είπε μιλώντας στον ΘΕΜΑ 104,6 ο καθηγητής Μικροβιολογίας Αθανάσιος Τσακρής.
«Είναι ιδιαίτερα πιθανό να δούμε μεγάλη αύξηση», τόνισε.
Όπως επισήμανε ο καθηγητής μικροβιολογίας «αν δεν προλάβουμε να το ανακόψουμε τώρα, τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα το επόμενο διάστημα. Όλα είναι πιθανά».
Αναφερόμενος στις διαφορές με το κύμα κορωνοϊούτην Άνοιξη, είπε ότι τα διαφορετικά χαρακτηριστικά που έχει «είναι τα δημογραφικά χαρακτηριστικά, ότι εξαπλώνεται σε νεότερες ηλικίες και το καλοκαίρι, που οι αναπνευστικές λοιμώξεις είναι πιο ήπιες».
«Αν δεν πάρουμε έγκαιρα δραστικά μέτρα, θα υπάρχει εξάπλωση και σε μεγαλύτερες ηλικίες», είπε.
Επεσήμανε ότι πρέπει να υπάρξει καμπάνια ενημέρωσης για τη σωστή χρήση της μάσκας και ενδεχομένως την γενικευμένη ώστε να μπορέσει να περιοριστούν τόσο η εξάπλωση της πανδημίας, αλλά παράλληλα και οι χειμερινές γρίπες. Υπογράμμισε ότι ο βασικός τρόπος μετάδοσης είναι η ομιλία και για αυτόν τον λόγο είναι απαραίτητη η προστατευτική μάσκα.
Κλείσιμο
Για τα σχολεία, ο κ. Τσακρής ανέφερε ότι γίνονται συζητήσεις και θα συνεχίσουν να γίνονται για το πώς θα ανοίξουν τα σχολείααλλά και τα πανεπιστήμια. Όπως είπε, οι επιστήμονες μελετούν ακόμα κατα πόσο τα παιδιά μπορούν να μεταδώσουν τον νέο κορωνοϊο στους μεγαλύτερους.
Παράλληλα, τόνισε ότι είναι απαραίτητος ο εργαστηριακός έλεγχος για τον έλεγχο του RO ώστε να μπορέσουν να περιοριστούν τα κρούσματα αρα και η διασπορά στην κοινότητα. Ο κ. Τσακρής δεν αρνήθηκε νέα επιπρόσθετα μέτρα, είτε τοπικά lockdown είτε αποστολή μηνυμάτων.
Το στρατηγικό πλάνο της Coca-Cola Τρία Έψιλον βασίζεται στον ψηφιακό και τεχνολογικό μετασχηματισμό, και στοχεύει στη βιωσιμότητα και την ενίσχυση της κοινωνίας.