Οι τουριστικοί προορισμοί και το «αποτύπωμά» τους στην επιδημία του κορωνοϊού στην Ελλάδα εξελίσσονται σε μεγάλο πονοκέφαλο για τους ειδικούς και τις αρχές καθώς τα στοιχεία δείχνουν την επικίνδυνη τροπή που έχει πάρει η πορεία του ιού στην χώρα.
Μετά τα 254 κρούσματα της Παρασκευής, ο συνολικός αριθμός για τις πρώτες 14 ημέρες του Αυγούστου έχει φτάσει τα 2.045 με συνολικά πλέον 27 περιφέρειες να καταγράφουν τουλάχιστον ένα κρούσμα στην χθεσινή καταγραφή. Την 1η Αυγούστου οι περιφέρειες στις οποίες είχε καταγραφεί ένα κρούσμα ήταν μόλις 12.
«Τα επόμενα 24ωρα, οι επόμενες ημέρες θα είναι κρίσιμες. Θα είναι και εκείνες που θα κρίνουν την πορεία και έκβαση των πραγμάτων σε αυτή τη φάση της εξέλιξης της πανδημίας, της μάχης μας με τον αόρατο εχθρό» έγραψε χαρακτηριστικά το βράδυ της Παρασκευής σε ανάρτησή του στο Facebook ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας Νίκος Χαρδαλιάς αποτυπώνοντας σε λέξεις την ανησυχία που υπάρχει στον κρατικό μηχανισμό για την εξέλιξη της πορείας του ιού.
Η μεγαλύτερη «πηγή» προβληματισμού είναι η επιστροφή των εκδρομέων του πρώτου μισού του Αυγούστου - του κατεξοχήν μήνα διακοπών των Ελλήνων - και γι' αυτό τα μέτρα που ανακοινώθηκαν χθες και αφορούν και την μεγαλύτερη περιφέρεια της χώρας, την Αττική, τίθενται σε ισχύ από τη Δευτέρα ημέρα κατά την οποία θα ξεκινήσει η σταδιακή επιστροφή των παραθεριστών.
Παράλληλα, η κυβέρνηση προχωρά και στη λήψη πιο στενών περιοριστικών μέτρων σε περιοχές με επιβαρυμένο επιδημιολογικό αποτύπωμα με την Πάρο και την Αντίπαρο να παίρνουν τη σκυτάλη από τον Πόρο το πρώτο νησί στο οποίο εφαρμόστηκε ένα τοπικής μορφής lockdown.
Ξεχωριστό κεφάλαιο αποτελούν οι κλειστές δομές όπως τα στρατόπεδα, τα γηροκομεία και οι δομές μεταναστών στις οποίες ανακοινώθηκε ότι όσοι επιστρέφουν για εργασία θα πρέπει να υποβάλλονται υποχρεωτικά σε τεστ καθώς οι ειδικοί γνωρίζουν ότι τέτοιες δομές μπορούν πολύ εύκολα να εξελιχθούν σε εστίες υπερμετάδοσης του ιού.
Ενδεικτικό της αγωνίας των ειδικών είναι το γεγονός ότι το βράδυ της Παρασκευής ο καθηγητής Χαράλαμπος Γώγος σημείωσε, μιλώντας στον ΣΚΑΪ, ότι πρέπει να φοράμε μάσκα ακόμα και στην παραλία - αναφερόμενος στην Πάρο και Αντίπαρο - ενώ επεσήμανε πως αν φορούν όλοι μάσκες θα σταματήσει η μετάδοση του ιού.
Δεν αποκλείεται, μάλιστα, τα μέτρα που ανακοινώθηκαν την Παρασκευή από τον Νίκο Χαρδαλιά να επεκταθούν χρονικά και πέραν της 24ης Αυγούστου καθώς π.χ. στον Πόρο, όπως είπε ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας, μετά την εφαρμογή των περιοριστικών μέτρων «οι πρώτες ενδείξεις δείχνουν μικρή βελτίωση της επιδημιολογικής κατάστασης, επειδή όμως χρειάζονται 2 εβδομάδες για να για να είμαστε σίγουροι για την αποτελεσματικότητα των μέτρων, για αυτό και αποφασίστηκε η παράτασή τους».
Κρας τεστ για την εφαρμογή των μέτρων και το κατά πόσο έχει περάσει στους πολίτες το μήνυμα ότι η περίοδος είναι κρίσιμη θα είναι και η σημερινή ημέρα, ανήμερα Δεκαπενταύγουστου, καθώς οι πιστοί θα πρέπει να εορτάσουν διαφορετικά την Παναγιά, με μάσκες, αποστάσεις, χωρίς λιτανείες.
Τα νέα μέτρα
1. Στις επιδημιολογικά επιβαρυμένες περιοχές, θεσπίζεται έως τις 24 Αυγούστου όριο 50 ατόμων για όλες τις δημόσιες και κοινωνικές εκδηλώσεις και συναθροίσεις, εκτός από αυτές στις οποίες εφαρμόζονται ειδικοί κανόνες, όπως για παράδειγμα στα εστιατόρια, τα θέατρα, τα σινεμά.