Ύδρα: Πρόγραμμα προ-επετειακών εκδηλώσεων για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση
Το πρόγραμμα ξεικάει απόψε το βράδυ
Σειρά μικρών προ-επετειακών εκδηλώσεων για τα 200 χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης ανακοινώνει απόψε ο Δήμος Ύδρας με την πρώτη από αυτές να αφορά την προ- επαναστατική πολιτική φυσιογνωμία της Ύδρας και να έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα των «Κουντουριωτείων 2020».
Απόψε στις 20:30 το βράδυ στη βεράντα της ιστορικής οικίας Λάζαρου Κουντουριώτη, ο Δήμος Ύδρας διοργανώνει το Α΄ μέρος επιστημονικής ημερίδας με θέμα «Η πολιτειακή φυσιογνωμία της Ύδρας προ-επαναστατικά και συγκριτική προσέγγιση με άλλες περιοχές της Ελλάδας».
Κλείσιμο
Θα παρουσιάσουν εισήγηση οι κ.κ. Μαρία Ευθυμίου Καθηγήτρια Ιστορίας ΕΚΠΑ, ο Δήμαρχος Ύδρας Γεώργιος Κουκουδάκης, Επίκ. Καθηγητής Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων και ο Μηνάς Αντύπας, υποψήφιος διδάκτωρ Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Κρήτης/Φιλοσοφική Σχολή/Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας.
Την εκδήλωση συντονίζει η κ. Χριστίνα Ζαραφωνίτου Καθηγήτρια Εγκληματολογίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο. Θα τηρηθούν αυστηρώς όλα τα μέτρα κατά της εξάπλωσης του ιού covid19.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town